“Pfizergate” me vaksinat e COVID, prokurorët hetojnë porosinë 20 miliardë euro të Von der Leyen

Telashe në horizont po duken për presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen. Prokurorët e lartë europianë po hetojnë negociatat e saj për blerjen e vaksinave anti-COVID me drejtuesin e kompanisë Pfizer. Këtë e raporton media e njohur, Politico, që citon një zëdhënës nga zyra e prokurorisë, e cila sqaron se po shqyrtohen dyshimet nëse janë bërë shkelje kriminale.

Në fakt hetimi është një vazhdim i një investigimi të bërë nga prokurorët e Belgjikës ndaj Von der Leyen për “ndërhyrje në funksionet publike, shkatërrim të SMS-ve, korrupsion dhe konflikt interesi”, sipas dokumenteve të siguruara nga Politico.

Çështja e pagëzuar me emrin “Pfizergate”, për blerjen më të madhe të vaksinave për pandeminë koronavirus, është ngritur vitin e kaluar nga politikani belg Frederic Baldan, që më pas mori mbështetjen e qeverisë së Polonisë dhe Hungarisë. Në qendër janë mesazhet e shkëmbyera mes Von der Leyen dhe kreut të Pfizer, Alber Bourla, të raportuara së pari nga media amerikane New York Times, përmes së cilave dyshohet se janë përcaktuar kushtet e marrëveshjes, që ende mbahen sekret.

Prokurorët europianë, që po hetojnë marrëveshjen me vlerë mbi 20 miliardë euro për krime financiare, në teori mund të sekuestrojnë telefona dhe materiale të tjera nga zyrat e Komisionit Europian, apo kudo në Europë, përfshirë vendlindjen e Von der Leyen. Ky zhvillim vjen në një moment kur shefja e KE-së po kërkon një mandat të dytë.

Marrëveshja mes Brukselit dhe Pfizer është arritur në mes të pandemisë në vitin 2021 dhe është parë si një triumf i madhe për politikanen gjermane, por polemikat nuk kanë munguar gjatë këtyre viteve, me raportime të shumta që sugjerojnë se vitin e kaluar janë shpërdoruar doza vaksinash me vlerë 4 miliardë euro.

Kategoritë
BotaLajme