Personi më i vjetër në botë tani është një grua spanjolle 115-vjeçare me origjinë amerikane

Libri i Rekordeve Guinness shpalli Maria Branyas Morera, një grua spanjolle 115-vjeçare, e cila kaloi dy luftëra botërore dhe dy pandemi në jetën e saj.

Morera i kaloi 22 vitet e fundit në një shtëpi pleqsh në Katalonjë, Spanjë dhe lindi pothuajse 116 vjet më parë, mijëra kilometra larg në San Francisko.
Deri vonë, personi më i vjetër në botë, një murgeshë franceze, vdiq në moshën 118-vjeçare.

Morero lindi më 4 mars 1907, më pak se katër vjet pasi vëllezërit Wright nisën fluturimin e parë me energji elektrike dhe dy vjet para se të fillonte ndërtimi në Titanikun fatkeq.

Pavarësisht se është vetëm disa javë nga ditëlindja e saj e 116-të, Morera përdor Twitter-in, me pak ndihmën e së bijës, për të komunikuar me mijëra ndjekësit e saj.

“Unë jam e vjetër, shumë e vjetër, por nuk jam idiot”, ka shkruar ajo në përshkrimin e saj në Twitter.

Kategoritë
BotaLajme