Përleshje në kufi: Një ushtar u vra në shkëmbimin e zjarrit midis ushtrive izraelite dhe egjiptiane

Një ushtar egjiptian u vra të hënën në një shkëmbim zjarri me forcat izraelite në vendkalimin Rafah në kufirin e Egjiptit me Rripin e Gazës, njoftuan mediat izraelite.

Ende nuk ka asnjë koment nga autoritetet egjiptiane dhe izraelite. Incidenti, i përshkruar nga mediat izraelite si “i pazakontë”, u raportua fillimisht nga Channel 13 dhe Channel 14.

Channel 12 dhe Khan Public Broadcasting thanë se një ushtar egjiptian u vra në shkëmbimin e zjarrit. Channel 13 tha se ushtria izraelite po heton incidentin.

Daily News Egypt, një gazetë e pavarur egjiptiane në gjuhën angleze, citoi burime të paidentifikuara të thoshin se ushtarët egjiptianë ishin “të prekur” nga masakra e Rafahut të dielën, në të cilën bombardimet izraelite vranë 45 palestinezë në një kamp zhvendosjeje.

Forcat izraelite kapën pikën kufitare Rafah në fillim të këtij muaji ndërsa ushtria zgjeroi pushtimin tokësor të Gazës.

Pushtimi i vendkalimit ka rritur tensionet midis Egjiptit dhe Izraelit, duke kërcënuar paqen 45-vjeçare mes dy vendeve që kanë zhvilluar më parë katër luftëra.

Marrja e kalimit nga Izraeli zemëroi Egjiptin, i cili normalisht bashkëpunon ngushtë me Izraelin për çështjet e sigurisë. Një burim ushtarak egjiptian i tha Middle East Eye se “nuk kishte koordinim operacional” midis Egjiptit dhe Izraelit përpara se të merrej kalimi.

Shtatë ditë pasi Izraeli sulmoi kalimin, Egjipti vendosi transportues shtesë të blinduar të personelit dhe ushtarë në kufirin e tij me Gazën në verilindje të Sinait, sipas Fondacionit Sinai për të Drejtat e Njeriut.

Kajro gjithashtu ka refuzuar të hapë pikën kufitare në anën egjiptiane derisa ushtria izraelite të tërhiqet, duke thënë se menaxhimi i kalimit është vetëm një çështje egjiptiano-palestineze.

Kategoritë
BotaLajme