Peisazhet e Mekës, Medinës dhe Xhidës pas shirave si në Zvicër

Zona më e gjerë e Mekës u bë e gjelbër pas reshjeve të dendura që goditën zonën dhe përveç Mekës, bimësia u ringjall edhe në Xhidde dhe Medine.

Siç raportojnë mediat saudite, shiu që ra në disa raste për disa ditë në Arabinë Saudite, përveç që shkaktoi përmbytje të vogla dhe përrenj, ndryshoi edhe peizazhin e zonave të njohura, të cilat sot duken mjaft befasuese.

 

Peizazhet në Mekë, Medinë dhe Xheda ndryshuan vetëm pas disa ditësh. Nëpër këto zona të shkretëtirës, ​​bimësia është rizgjuar dhe ato janë kthyer në zona të bukura të gjelbëruara si në zemër të Evropës.
ArabiaWeather ka publikuar edhe imazhe satelitore që tregojnë peizazhet e gjelbra të qyteteve të përmendura, ndërsa në tekstin e bashkangjitur mund të shihni skena që rrallë shihen.

Përdorues të shumtë të Twitter-it i krahasuan skenat me ato në Zvicër, ndërsa të tjerë e panë këtë si një paralajmërim nga Zoti dhe një mesazh për njerëzimin.

Kategoritë
BotaLajme