Partitë politike s’i përgjigjen Nehat Idrizit për postin e presidentit

Ish-gjyqtari, Nehat Idrizi, dje ka shpallur kandidaturën për President të Kosovës. Idrizi ka kërkuar mbështetje edhe nga partitë në vend për këtë pozitë. Por, a i ka kthyer përgjigje ndonjëra?

Në një përgjigje për Gazetën Express, ai thotë se ende s’ka pranuar ndonjë përgjigje nga partië për letrën që e nisi dje.

Por, thotë se ka kontakt me disa prej deputetëve, derisa shpreson se do ta ketë përkrahjen e shumicës.

“Përgjigje ende nuk kam marrë për arsye se letra dje pasdite është dërgu. Kemi kontakte me disa deputetë të partive të ndryshme dhe po shpresojmë se do ta kemi përkrahjen e shumicës së partive”, ka thënë Idrizi për Express.

Ndryshe, Idrizi i ka njoftuar dje të gjitha subjektet politike për kandidaturën e tij, prej të cilave ka kërkuar edhe mbështetje.

“Dëshiroj t’ju informoj për kandidaturën time për President të Republikës së Kosovës. Si një kandidat apolitik, kërkoj mbështetjen tuaj dhe të subjektit tuaj politik për kandidaturën time.

Unë besoj thellë që Kosovës i duhet një President apolitik dhe konsensual. Unë ju garantoj që do të punojmë së bashku për të arritur objektivat shtetërore”, thuhet në letrën e Idrizit drejtuar partive.

Idrizi ka qenë gjykatës, profesor dhe Kryesues i Këshillit Gjyqësor të Kosovës.

Kategoritë
LajmeVendi

Të ngjajshmet