Para dhe pas, imazhet satelitore që tregojnë përmbytjet në Dubai

Reshjet e paprecedenta përmbytën disa pjesë të Emirateve të Bashkuara Arabe javën e kaluar, duke regjistruar përmbytjet më të mëdha të regjistruara në 75 vjet.

Shkalla e paprecedentë e shkatërrimit u kap nga sateliti Landsat 9 që kaloi mbi rajon për herë të parë që nga stuhitë, me disa zona të përmbytura që më 19 prill. Këto imazhe tregojnë përmbytjet rreth Abu Dhabit para dhe pas stuhive.

Nga stuhitë janë përmbytur edhe pjesë të Abu Dhabit, kryeqytetit të Emirateve të Bashkuara Arabe. Imazhet e Landsat 9 më sipër tregojnë qytetin dhe zonën përreth më 3 prill (majtas) dhe 19 prill (djathtas), para dhe pas stuhive.

Pjesët e zonave të përmbytura janë gjithashtu të dukshme në qytetin Khalifa dhe Zayed City, zona të banuara në juglindje të Abu Dhabit qendror. Përmbytjet shihen në zonën industriale të Jebel Ali, në jug të portit dhe pranë vendpushimeve dhe parqeve në jug të Palm Jebel Ali.

Qendra Kombëtare Meteorologjike e Emirateve të Bashkuara Arabe raportoi se zonat lindore të vendit morën deri në 250 mm shi në më pak se 24 orë. Aeroporti Ndërkombëtar i Dubait regjistroi 119 mm më 16 prill, 1.5 herë më shumë se reshjet tipike vjetore.

Përmbytja ndaloi përkohësisht fluturimet në aeroport, i cili është një nga më të ngarkuarit në botë për udhëtime ndërkombëtare.

Kategoritë
BotaLajme