Pamje të trishta: Minatorit të “Trepçës” i bie të fikët gjatë grevës

Në minierën e Stantërgut në Trepçë po vazhdon greva e urisë nga minatorët.

Ata po refuzojnë të hanë e të pinë, duke kërkuar që t’u plotësohen kërkesat e tyre, shkruan lajmi.net.

Një moment i dhimbshëm ka ndodhur sot, i cili shihet në një video të siguruar nga lajmi.net. Një minatorit i është keqësuar gjendja shëndetësore dhe të njëjtit i ka rënë të fikët.

Ai shihet më pas tek nxirret nga minatorët tjerë të cilët e ndihmojnë.

Minatorët grevistë kanë parashtruar tre kërkesa për Qeverinë e Kosovës.

“Realizimi pagës mujore me kohë nga data: 06–10 [në fillim të çdo muaji]. Shkarkimi i menaxhmentit (kryeshefit) dhe sigurimi shëndetësor dhe kushtet e punës” – thuhet në kërkesën e e minatorëve.

Ndërkohë, mbrëmë, njërit nga minatorët u dërgua për trajtim mjekësor pasi iu përkeqësua gjendja shëndetësore.lajminet

Kategoritë
LajmeVendi