Palestinezët pretendojnë se Izraeli ka refuzuar trajtimin e njerëzve që vuajnë nga kanceri

Ministria palestineze e Shëndetësisë ka akuzuar Izraelin se u mohon pacientëve me kancer të drejtën për të marrë trajtim jashtë vendit.

“Izraeli po mohon të drejtat e gati gjysmës së pacientëve me kancer të Gazës për të marrë trajtim jashtë vendit,” tha Khaled Thabet, kreu i departamentit të onkologjisë.

Ai theksoi se pacientët me kancer në Gaza përballen me sfida të shumta që përkeqësojnë më tej gjendjen e tyre shëndetësore dhe përmendi kufizimet izraelite që pengojnë importimin e ilaçeve të nevojshme për pacientët.

Thabet shtoi se spitalet në Bregun Perëndimor po përballen me një mungesë të madhe të shërbimeve të radioterapisë dhe furnizimeve të tjera mjekësore.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë palestineze, deri në vitin 2021 janë regjistruar 5320 persona me kancer, nga të cilët 1952 janë në Gaza.

Ai shtoi se kanceri është shkaku i tretë më i zakonshëm i vdekjeve në territoret e pushtuara palestineze.

Kategoritë
BotaLajme