Palestina i konsideron “të pafrytshme” turnetë rajonale të Blinkenit

Kryediplomati amerikan Antony Blinken është në turneun e tij të gjashtë rajonal që kur Izraeli filloi luftën në Gaza tetorin e kaluar pas një sulmi të Hamasit

Palestina i cilësoi turnetë rajonale të Sekretarit të Shtetit të SHBA-së Antony Blinken si “të pafrytshme”, teksa po vazhdojnë sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu.

Blinken mbërriti në Egjipt sot për turneun e tij të gjashtë rajonal që kur Izraeli nisi ofensivën e tij vdekjeprurëse në Rripin e Gazës pas një sulmi të Hamasit më 7 tetor 2023.

Ai zhvilloi bisedime me zyrtarë në Arabinë Saudite për të diskutuar përpjekjet për të arritur një armëpushim në Rripin e Gazës. Ai është planifikuar gjithashtu të vizitojë Izraelin të premten.

“Blinken përsërit thirrjet e tij për një armëpushim të menjëhershëm, shkëmbim të të burgosurve dhe pengjeve, mbrojtjen e civilëve dhe hyrjen e ndihmave dhe paralajmëron kundër pushtimit në Rafah pa mbrojtur civilët”, tha Ministria e Jashtme palestineze në një deklaratë.

“Për fat të keq, ne nuk shohim rezultate domethënëse të prekshme nga këto turne apo suksese në lidhje me zbatimin e pozicioneve dhe kërkesave të SHBA-së”, shtoi ajo.

Ministria tha se Izraeli përshkallëzon “agresionin” e tij kundër palestinezëve me çdo turne rajonal të nisur nga diplomati më i lartë amerikan.

“Izraeli vazhdon masakrat e tij duke bombarduar brutalisht shtëpi dhe objekte dhe duke mbajtur politikën e tij të urisë dhe etjes, privimit të ilaçeve dhe parandalimit të hyrjes së ndihmës humanitare”, shtoi ai.

Të paktën 140 palestinezë janë vrarë në një bastisje izraelite që nga e hëna në spitalin Al-Shifa në Qytetin e Gazës, sipas ushtrisë izraelite.

“Kjo përkon me një dështim të paprecedentë ndërkombëtar për të detyruar shtetin okupues të përmbushë detyrimet e tij ndaj civilëve”, tha ministria.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Gaza që nga një inkursion ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë 1.200 njerëz.

Gati 32 mijë palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë nga sulmet izraelite dhe rreth 74 mijë të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas një bllokade gjymtuese të shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND). Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Kategoritë
BotaLajme