Palestina i kërkon FIFA-s të adresojë shkeljet e Izraelit kundër sporteve

Palestina kërkon të diskutohen shkeljet izraelite të të drejtave të njeriut kundër palestinezëve gjatë Kongresit të FIFA-s më 17 maj në Tajlandë

Palestina i ka bërë thirrje organit administrues ndërkombëtar të futbollit, FIFA, të adresojë shkeljet izraelite ndaj sporteve palestineze, transmeton Anadolu.

Shoqata Palestineze e Futbollit tha në një deklaratë se ka paraqitur një propozim për të diskutuar shkeljet e të drejtave të njeriut nga Izraeli kundër palestinezëve gjatë Kongresit të FIFA-s më 17 maj në Tajlandë.

Propozimi “bën thirrje për sanksione të menjëhershme kundër ekipeve izraelite për shkelje të paprecedentë të të drejtave të njeriut të kryera nga okupimi izraelit në Palestinë, veçanërisht në Rripin e Gazës”, shtoi shoqata.

“Shoqata e Futbollit të Izraelit është bashkëpunëtor në shkeljet e qeverisë izraelite kundër futbollit palestinez, pasi ofron mbështetje morale për veprimet e qeverisë okupuese dhe justifikon shkeljet e saj”, thuhet në propozim.

Sipas deklaratës, të paktën 99 futbollistë palestinezë janë vrarë dhe dhjetëra objekte janë shkatërruar në sulmet izraelite në Rripin e Gazës që nga muaji tetor.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Gaza që nga një inkursion ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë 1.200 njerëz.

Më shumë se 31.900 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë nga sulmet izraelite dhe rreth 74.000 të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas një bllokade gjymtuese të shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në GJND. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Kategoritë
BotaLajme