Pakistan: Një ditë pasi u dënua me 10 vjet, Imran Khan mori edhe 14 vjet burg

Ish-kryeministri pakistanez Imran Khan është dënuar me 14 vjet burg për korrupsion, vetëm një ditë pasi u dënua me 10 vjet burg për nxjerrje të sekreteve shtetërore.

Gruaja e Khan, Bushra Bibi, u dënua gjithashtu me 14 vjet burg në këtë çështje, e njohur si Toshakhana, e cila i akuzoi ata të dy për shitje të paligjshme të dhuratave të qeverisë. Gjithashtu gjyqtari i ndaloi të ushtronin poste politike për 10 vjet.

Gjykatësi refuzoi një kërkesë të avokatëve të Khan për të marrë në pyetje dëshmitarët në gjyq dhe avokatët e Khan nuk ishin të pranishëm të mërkurën kur u dha dënimi.

Bibi iu dorëzua autoriteteve në burgun Adiala në Rawalpindi të mërkurën në mëngjes.

I akuzuar për shitjen e dhuratave të shtetit

Dënimi i Khan erdhi vetëm një ditë pasi një gjykatë speciale, gjithashtu në burg, e shpalli Khan fajtor për nxjerrje të sekreteve shtetërore në lidhje me një kabllogram të ndjeshëm diplomatik që dyshohet se u zhduk nga zotërimi i tij. Khan e përshkroi gjyqin si një mashtrim dhe avokatët thanë se do të apelonin vendimin.

Vendimi vjen vetëm një javë përpara se Pakistani të shkojë në zgjedhje në zgjedhjet e përgjithshme të vonuara prej kohësh. Edhe pse Khan tashmë i është ndaluar të kandidojë, ai mbetet jashtëzakonisht i popullarizuar në mesin e votuesve.

Kjo është fjalia e dytë e Khan në çështjen Toshakah, e cila lidhet me akuzat se ish-kryeministri i bleu disa dhurata një zyrtari me çmime të ulëta dhe më pas i shiste për fitime të padeklaruara. Khan mohoi gjithçka.

Mbikëqyrësi kundër korrupsionit pretendon se Khan dhe gruaja e tij morën 108 dhurata nga krerët e shtetit dhe zyrtarët e huaj, disa me vlerë miliona rupi, gjatë mandatit të tij si kryeministër dhe se shumë prej tyre u mbajtën ose shitën ilegalisht nga çifti.

Khan u dënua me tre vjet në këtë rast në gusht, por pasi një gjykatë e lartë rrëzoi vendimin, procedurat ligjore u rihapën pasi hetuesit paraqitën prova të reja në lidhje me bizhuteritë e dhëna nga princi i kurorës saudit, të cilat dyshohet se mbanin Khan dhe gruan e tij.

Khan pretendon se është një proces politik

Të mërkurën, një gjykatës dha një dënim edhe më të ashpër kundër Khan dhe gruas së tij, i cili përfshinte një gjobë të përbashkët prej 787 milionë rupi (2.8 milionë dollarë).

Khan, i cili u rrëzua nga pushteti në vitin 2022, pretendoi se numri në rritje i rasteve kundër tij ishin të motivuara politikisht.

Që kur u hoq nga detyra në një votë mosbesimi, Khan është bërë një kritik publik i ushtrisë së fuqishme, e cila është akuzuar prej kohësh për ndërhyrje në politikë. Ai ka deklaruar se lidershipi ushtarak e ka “marrë” dhe orkestruar burgimin e tij që të mos kandidojë në zgjedhje.

Partia e Khan, Tehreek-e-Insaf (PTI) gjithashtu përballet me ngacmime dhe frikësime, me lidershipin e lartë të burgosur ose nën presion për t’u larguar nga partia, ndërsa punëtorët nuk lejohen të bëjnë fushatë ose të mbajnë mitingje politike në prag të zgjedhjeve.

Kategoritë
BotaLajme