Padi e re kundër Izraelit në Hagë: “Vranë mbi 100 gazetarë, shumë me qëllim”

Reporterët pa Kufij (RSF) njoftuan të hënën se kanë paraqitur një ankesë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë për gazetarët palestinezë të vrarë ose të plagosur në Gaza.

RSF tha se po kërkon nga prokurorët e ICC-së që të hetojnë krimet e luftës të kryera nga ushtria izraelite kundër të paktën nëntë gazetarëve palestinezë që nga 15 dhjetori.

Në janar, ICC tha se po hetonte krimet e mundshme kundër gazetarëve që nga shpërthimi i luftës midis Izraelit dhe luftëtarëve të Hamasit në Gaza, e cila ka marrë jetën e më shumë se 100 gazetarëve.

RSF tha se kishte “baza të arsyeshme për të besuar se disa nga ata gazetarë u vranë qëllimisht dhe se të tjerët ishin viktima të sulmeve të qëllimshme të IDF ndaj civilëve”.

Kjo ankesë specifike, e treta e paraqitur nga RSF, ka të bëjë me tetë gazetarë palestinezë të vrarë midis 20 dhjetorit dhe 20 majit dhe një tjetër të plagosur.

“Të gjithë gazetarët u vranë gjatë punës së tyre”, thuhet në njoftimin për shtyp të RSF-së.

Antoine Bernard, një avokat për RSF, tha: “Ata që vrasin gazetarët po sulmojnë të drejtën e publikut për informacion, e cila është edhe më e rëndësishme në kohë konflikti.”

Javën e kaluar, prokurori i ICC-së, Karim Khan i kërkoi gjykatës të lëshojë urdhër-arreste për liderët e lartë izraelitë dhe të Hamasit, përfshirë kryeministrin Benjamin Netanyahu, për krime të dyshuara lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Izraeli i hodhi poshtë me forcë akuzat, me ministrin e Mbrojtjes, Yoav Gallant, duke thënë se tërheqja e një paraleleje midis udhëheqësve të Hamasit dhe Izraelit ishte “e neveritshme”.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve me bazë në Nju Jork thotë se të paktën 107 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë gjatë luftës së Gazës, “periudha më vdekjeprurëse për gazetarët që kur CPJ filloi të mbledhë të dhëna në vitin 1992”.

Ankesa e RSF-së përfshin rastin e dy gazetarëve palestinezë të vrarë në janar ndërsa punonin për Al Jazeera.

Hamza Wael Dahdouh dhe Mustafa Thuria, të cilët gjithashtu punuan si videografë për AFP dhe organizata të tjera lajmesh, u vranë ndërsa “në rrugën për të kryer detyrën e tyre” për kanalin në Rripin e Gazës.

Ushtria izraelite i tha AFP-së në atë kohë se “sulmoi një terrorist që po pilotonte një avion që përbënte një kërcënim për ushtarët e IDF”.

Kategoritë
BotaLajme