Özil provokon ish-rivalin e tij për futjen e kartonit blu: A do të luajë me gjashtë lojtarë?

Ish-futbollisti gjerman Mesut Özil është ndër të parët që ka komentuar njoftimin e djeshëm për planin për futjen e kartonëve blu gjatë ndeshjeve.

“Pra, Atletico Madrid do të luajë me vetëm gjashtë lojtarë?”, tha Özil me shaka në një mesazh në X.

Domethënë, ish-lojtari i Real Madridit e di shumë mirë se si ishte të luash kundër rivalit të qytetit, pasi skuadra e Diego Simeone është sinonim i lojës solide mbrojtëse dhe agresive.

Si përkujtim, kartoni blu do të jepej në rast të shkeljeve taktike ose nëse lojtari hyn në një debat më të madh me arbitrin.

Ai prenotim do të kishte kufizuar numrin e ndalesave në sulme premtuese dhe kjo praktikë është provuar në ligat e ulëta të Uellsit me rezultate të shkëlqyera.

Skuadrat ndaluan së kryeri “faulle taktike” me synimin për të ndalur kundërsulmin e kundërshtarit.

Ndryshe, arbitri do të tregonte kartonin blu në rastin kur beson se lojtari ka bërë faull për të cilin duhet të largohet nga loja, por jo deri në fund të lojës, por vetëm për dhjetë minuta.

Kategoritë
Sport