Osmani: Srebrenica është një simbol i nevojës së vazhdueshme për drejtësi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka përkujtuar të vrarët në 29 vjetorin e masakrës së Srebrenicës.

Në Facebook, presindentja Osmani ka shkruar se Srebrenica nuk është vetëm një vend në hartë, por një simbol i nevojës së vazhdueshme për drejtësi, rëndësisë së të vërtetës dhe fuqisë së kujtimit.

Ajo ka thënë se tmerri ku u vranë 8 mijë djem e burra boshnjakë nga regjimi i Millosheviqit, janë kujtesë e mizorisë njerëzore.

“Sot, në Ditën Memoriale në shenjë të përkujtimit të gjenocidit në Srebrenicë, nderojmë kujtimin e jetëve të pafajshme të humbura dhe ripërsërisim se paqja e qëndrueshme është e mundur vetëm atëherë kur ka drejtësi për viktimat”, ka shkruar Osmani.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi