Osmani pritet nga Emiri i Katarit, flasin për projekte investive, Presidentja ia çelë çështjen e trajtimit të invalidëve të UÇK-së

Presidentja Vjosa Osmani është pritur në takim nga Emiri i Katarit Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani.

Presidenca njofton se “në takim u diskutua për thellimin e mëtejshëm të raporteve dhe bashkëpunimin në fusha të ndryshme siç janë: shëndetësia, turizmi malor, infrastruktura, si dhe projekte të tjera me rëndësi për Kosovën”.

Në veçanti u diskutuan një sërë projektesh investive në sektorë strategjik për të cilat do të vazhdojnë diskutimet përmes ekipeve përkatëse në ditët në vijim”, thuhet në njoftim.

Presidenca thotë se Osmani gjatë takimit “ka shtruar edhe çështjen e trajtimit të invalidëve të luftës nga radhët e UÇK-së, të cilët kanë nevojë për shërbime protetike”.

“Gjatë takimit u diskutua edhe për rritjen e mbështetjes në fuqizimin e pozitës së Kosovës në arenën ndërkombëtare. Presidentja ka falënderuar Emirin e Katarit për mbështetjen e vazhdueshme ndaj Kosovës dhe popullit të saj”, thuhet në njoftim.

Kategoritë
BotaLajme