Organizatorët e zgjatën koncertin shkaku i sulmit në Vjenë: E gjitha për të mos shkaktuar panik në mesin e publikut

Në shumë institucione të mëdha kulturore në qendër të Vjenës, shfaqjet e fundit para bllokimit u luajtën të hënën në mbrëmje kur lajmi i parë i sulmit arriti në afërsi të tyre. Dhe kështu mbrëmja shkoi në mënyrë dramatike për vizitorët edhe pas shfaqjeve.

Dyshja operaistike verismo “Cavalleria Rusticana” dhe “Pagliacci” ishte caktuar për Operën Shtetërore të Vjenës me super yllin, Roberto Alagna, ndër të tjera. Pak para pushimit, i cili filloi rreth orës 8:40 pasdite, rrjedhën thashethemet e para për një shkëmbim zjarri, njoftoi një zëdhënëse e APA. Ideja e prishjes së mbrëmjes u hodh poshtë dhe, duke pasur parasysh rrethanat, u vendos që të vazhdohej koncerti, raporton apa.

Shumë nga të ftuarit e operës mësuan vetëm për seriozitetin e situatës pas duartrokitjeve të fundit nga drejtori, Bogdan Roscic, kur shkoi përpara perdes dhe urdhri i organeve të sigurisë njoftoi se askush nuk duhej të dilte nga shtëpia për shkak të terroristit sulm Në këtë moment në kohë kishte 1000 spektatorë në sallë, në të cilën erdhi stafi i operës, transmeton Telegrafi.

Më pas u hapën dyert dhe humori i qetë i vizitorëve ishte i habitshëm, raporton zëdhënësi i Operës Shtetërore, i cili ishte atje vetë atë mbrëmje. Nuk kishte asnjë shenjë histerie apo paniku. Pra duartrokitjet vazhduan pas njoftimit të Roscic. Gjatë pjesës tjetër të mbrëmjes, drejtori i mbajti të pranishmit të informuar për statusin aktual përmes njoftimeve.

Grupi i parë që doli nga shtëpia ishin fëmijët e përfshirë në shfaqje. Prindërit e tyre ishin në gjendje të ngisnin veturën nën mbrojtjen e policisë dhe të prisnin të vegjlit rreth orës 23:15.

Rreth orës 11:45 të mëngjesit, grupi i parë i të ftuarve më në fund ishte në gjendje të largohej nga Opera Shtetërore – përmes nëntokës. Një tren me katër vagonë u vu në dispozicion në drejtimin e Hutteldorf, të cilin e përdorën shumica e të pranishmëve.

Pak para 0.30 të mëngjesit, dy grupe të tjera u vunë në dispozicion përkatësisht, në drejtim të Hutteldorf dhe Heiligenstadt, në mënyrë që të ishin në gjendje të evakuonin njerëzit e fundit të mbetur nga ndërtesa.

Në funksion të rrethanave, vizitorët në koncertin e Orkestrës Simfonike të Vjenës në Sallën e Artë të Musikverein ishin me fat. Ndërsa ngjarja përfundoi këtu pak para orës 8.30 pasdite, këta mysafirë ende mund të linin Musikverein pa shqetësime – jo ata që kishin ardhur për të parë muzikantin e bluzit Hans Theessink në Sallën e Glass.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet