Orban refuzoi të përshëndesë Zelenskin me duartrokitje: Të gjithë liderët e BE-së duartrokitën, ai shikoi dyshemenë

Të gjithë liderët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian kanë bërë një foto me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në fund të vizitës së tij në Bruksel.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u prit me duartrokitje nga të gjithë, përveç njërit prej liderëve të Bashkimit Evropian, teksa pozuan për një “foto familjare”.

Pamjet e Zelensky duke ecur drejt një grupi liderësh në pritje tregojnë momentin kur kryeministri hungarez Viktor Orban refuzoi të duartrokiste liderin ukrainas. Orban, i cili kishte lidhje të ngushta me Vladimir Putin gjatë mandatit të tij 13-vjeçar si kryeministër, ka refuzuar të dërgojë armë në Ukrainë dhe vazhdon të marrë naftë ruse pavarësisht një ndalimi të gjerë evropian.

Megjithëse prania e Orbanit në asamblenë e Bashkimit Evropian flet kundër akuzave se ai është pro-rus, ai nuk ka qenë një mbështetës aktiv i Ukrainës që kur Putin urdhëroi pushtimin në shkurt të vitit të kaluar.

Në një takim me botimin amerikan The American Conservative në fund të janarit, ai e përshkroi Ukrainën si “tokë të askujt”, duke sugjeruar se është një zonë lufte që nuk mund të kthehet në paqe.

Ai përsëriti gjithashtu linjën e përsëritur të Kremlinit se konflikti në Ukrainë është një luftë ndërmjetëse midis Rusisë dhe Perëndimit, një term që Kievi e sheh fyes pasi qindra mijëra ushtarë dhe civilë të tij vdesin duke u përpjekur të zmbrapsin ushtrinë e Putinit.

Perëndimi “është në luftë me Rusinë. Ky është një realitet,” tha ai. “Çdo ditë shkojmë më tej”.

Qëndrimi i Orbanit për luftën në Ukrainë e ka lënë atë të izoluar mes liderëve të Bashkimit Evropian dhe ai e ka përdorur pozicionin e tij për të injoruar përpjekjet në të gjithë Evropën për t’u larguar nga varësia nga karburantet fosile ruse.

Ai ka sugjeruar se e vetmja mënyrë se si do të përfundojë lufta është që Rusia të fitojë, gjë që ai thotë se është e pashmangshme, ose që forcat e NATO-s të hyjnë në Ukrainë dhe të fillojnë një luftë bërthamore që shkatërron Evropën.

Kategoritë
BotaLajme