OKB: Nga dita e diel, më shumë se 50 mijë palestinez kanë lëvizur përmes korridorit humanitar drejt Gazës jugore

Rreth pesëdhjetë mijë palestinez kanë lëvizur drejt Gazës së jugut nga ajo e veriut ku shumica e tyre e kanë bërë një gjë të tillë përmes korridorit të hapur nga ushtria e izraelit (IDF) kanë thënë Kombet e Bashkuara (OKB), transmeton Gazeta Metro.

Zyra e OKB’së për Kordinimin e Çështjeve Humanitare ka llogaritur se vetëm nga dita e diel 72 mijë palestinez janë evakuuar. Ushtria izraelite ka lejuar palestinezët që të evakuoheshin çdo dit nga ora 10:00 deri në 15:00.

Përplasjet mes Hamasit dhe Izraelit janë përkeqësuar sidomos në Gaza City.

Kategoritë
BotaLajme