OBSH: Spitali më i madh në Gaza është kthyer në një zonë vdekjeje

Spitali më i madh i Gazës është bërë një zonë vdekjeje, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), duke njoftuar planet për të evakuuar objektin pasi ushtria izraelite tha se po zgjeronte operacionet për të shkatërruar Hamasin.

Vlerësimi pasoi një vizitë të OBSH-së dhe zyrtarëve të tjerë të OKB-së në spital, i cili u sulmua nga trupat izraelite në fillim të kësaj jave.

Diku tjetër, një zyrtar shëndetësor i Hamasit tha se më shumë se 80 njerëz u vranë të shtunën në dy sulme në një kamp refugjatësh në Gazën veriore, duke përfshirë një shkollë të OKB-së, strehimore për njerëzit e zhvendosur.

Pamjet e mediave sociale, të verifikuara nga AFP, treguan trupa të mbuluar me gjak dhe pluhur në dyshemenë e një ndërtese ku dyshekët ishin bllokuar nën tavolinat e shkollës në Jabalia, kampi më i madh i refugjatëve në territorin palestinez.

Philippe Lazzarini, kreu i agjencisë palestineze të OKB-së për refugjatët UNRWA, i përshkroi këto si imazhe të tmerrshme, ndërsa Egjipti e quajti bombardimin një krim lufte dhe një fyerje të qëllimshme për Kombet e Bashkuara (OKB).

Në një sulm të veçantë të shtunën në një ndërtesë tjetër në kampin Jabalia, 32 persona nga e njëjta familje u vranë, duke përfshirë 19 fëmijë, thanë autoritetet shëndetësore të Hamasit.

Pa përmendur sulmet, ushtria izraelite tha se një “incident në rajonin e Jabalia” ishte në vazhdim. Izraeli është zotuar të shkatërrojë Hamasin në përgjigje të sulmeve të 7 tetorit, për të cilat zyrtarët izraelitë thonë se vranë rreth 1200 njerëz.

Fushata e pamëshirshme ajrore dhe tokësore e ushtrisë ka vrarë që atëherë 12,300 njerëz, më shumë se 5,000 prej tyre fëmijë, sipas qeverisë së Hamasit, e cila ka sunduar Gazën që nga viti 2007.

OKB thotë se rreth 1.6 milionë njerëz janë zhvendosur brenda Rripit të Gazës në gjashtë javë luftime, dhe Izraeli tha të shtunën se ushtria e tij tani po zgjeronte aktivitetet e saj operacionale në vendbanime të tjera në Rripin e Gazës.

Kategoritë
BotaLajme