Njeriu në duart e të cilit është paqja në Gaza: Hamasi kërkon shkëmbim për “Mandela palestineze”

Hamasi po kërkon që Izraeli të lirojë të burgosurin palestinez të profilit të lartë Marwan Barghouti në mes të bisedimeve të tensionuara për armëpushim.

Si i burgosuri më i profilit të lartë i mbajtur nga Izraeli dhe një president i mundshëm i ardhshëm palestinez, liria e Barghoutit është në qendër të negociatave.

Qëllimet e grupit palestinez janë të dyfishta, të rrisë mbështetjen e publikut për partinë e tyre dhe të njohë pozicionin e Barghoutit si unifikues midis palestinezëve.

“Hamasi dëshiron t’i tregojë popullit palestinez se ata nuk janë një lëvizje e mbyllur. Ata përfaqësojnë një pjesë të shoqërisë palestineze. Ata po përpiqen të duken përgjegjës,” tha Qadoura Fares nga Ministria Palestineze e Çështjeve të të Burgosurve në Bregun Perëndimor.

Mandela palestinez

Sipas institutit “Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë”, Barghouti shpesh përshkruhet nga palestinezët si “Mandela palestineze”. Ai shihet si një pasardhës i mundshëm presidencial i Mahmud Abbasit në moshë.

Nelson Mandela ishte një udhëheqës i rezistencës kundër regjimit të aparteidit në Afrikën e Jugut, i cili kaloi 27 vjet në burg. Ai u bë presidenti i parë me ngjyrë i vendit.

Barghouti, 64 vjeç, ishte një anëtar udhëheqës i lëvizjes laike Fatah dhe mbështeti procesin e paqes me Izraelin në vitet 1990, por u zhgënjye me mungesën e rezultateve. Ai vazhdoi të drejtojë intifadën (kryengritjen) e dytë që filloi në 2000.

Barghouti u arrestua në vitin 2002 dhe po vuan pesë dënime të përjetshme në një burg izraelit për përfshirjen e tij të supozuar në disa sulme vdekjeprurëse vetëvrasëse me bomba në caqet izraelite.

Ai ka shumë mbështetje

Gjatë gjithë gjyqit, Barghouti refuzoi të njihte legjitimitetin e gjykatës izraelite dhe të mbrohej. Ai ka thënë në të kaluarën se mbështet sulmet në Bregun Perëndimor të pushtuar, por nuk mbështet vrasjen e izraelitëve brenda kufirit të para vitit 1967.

Pavarësisht se ka kaluar dekada në burg, Barghouti ende gëzon respekt dhe mbështetje të gjerë midis të gjitha fraksioneve palestineze.

Ai është politikani më popullor në mesin e palestinezëve, përpara Abbas dhe liderit të Hamasit, Ismail Haniyeh, sipas një sondazhi të publikuar në dhjetor.

Kërkesat e Hamasit vijnë pasi ndërmjetësit ndërkombëtarë vazhdojnë të kërkojnë përfundimin e konfliktit pas gati katër muajsh luftime.

Izraeli kërkon që Hamasi të lirojë më shumë se 100 të burgosur, ndërsa Hamasi po i bën thirrje Izraelit të përfundojë ofensivën dhe të lirojë mijëra të burgosur.

Kryeministri Benjamin Netanyahu është nën presion në rritje për të arritur një marrëveshje mbi të burgosurit izraelitë, ndërsa protestuesit vazhdojnë të protestojnë për trajtimin e tij të luftës.

Kategoritë
BotaLajme