Një raketë ruse ka shkelur hapësirën ajrore polake, vjen reagimi i Varshavës

Një nga raketat e lëshuara nga Rusia në sulmet kundër Ukrainës gjatë natës shkeli për pak kohë hapësirën ajrore të Polonisë, ka thënë ushtria e këtij vendi.

“Objekti hyri në hapësirën polake pranë qytetit Oserdow dhe qëndroi atje për 39 sekonda”, thanë forcat e armatosura në platformën e mediave sociale X, shkruajnë mediat e huaja.

“Gjatë gjithë fluturimit, ajo u vëzhgua nga sistemet e radarëve ushtarakë”.

Një zëdhënës i ushtrisë tha se ai udhëtoi rreth 1.2 milje (2 km) në territorin polak.

Një zëdhënës i ushtrisë më vonë tha se hapësira ajrore polake tani ishte e sigurt dhe nuk kishte pasur shkelje të mëtejshme.

Ndryshe, siç ishte raportuar më herët, sulmet në Ukrainën perëndimore, me raketa që fluturonin afër Polonisë, i shtyu forcat e armatosura polake të “aktivizonin aeroplanët” për të garantuar sigurinë e hapësirës ajrore pranë kufirit të saj.

Kategoritë
BotaLajme