Netanyahu pasi u miratua ndihma masive ushtarake amerikane për Izraelin: Ne po mbrojmë qytetërimin perëndimor

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA votoi për të ofruar 26 miliardë dollarë ndihmë për Izraelin dhe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu shprehu mirënjohjen e tij.

“Kongresi amerikan sapo ka miratuar me shumicë dërrmuese një projekt-ligj ndihme shumë të admiruar që demonstron mbështetje të fortë dypartiake për Izraelin dhe mbron qytetërimin perëndimor. Faleminderit miq, faleminderit Amerikë!”, ka shkruar Netanyahu në rrjetet sociale.

Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, falënderoi gjithashtu Dhomën e Përfaqësuesve, duke thënë se shpresonte se masa do të kalonte së shpejti në Senatin e SHBA “me mbështetje të fortë dypartiake”.

“Faleminderit @SpeakerJohnson për udhëheqjen tuaj duke udhëhequr përpjekjet për të miratuar paketën e ndihmës për Izraelin sot në Dhomën e Përfaqësuesve. Dhe faleminderit udhëheqësit të pakicës @RepJeffries për mbështetjen e tij. Votimi për paketën e ndihmës izraelite me mbështetjen dërrmuese dypartiake tregon lidhjet e forta dhe Partneriteti strategjik midis Izraelit dhe SHBA-së dhe dërgon një mesazh të fortë për armiqtë tanë, shpresoj që ai të kalojë shpejt në Senat me mbështetje të fortë dypartiake.

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi Amendamentin e Sigurisë së Izraelit me një votim 366 pro dhe 58 pro. Paketa përfshin: 26.4 miliardë dollarë ndihmë për Izraelin, 4 miliardë dollarë për sistemet e mbrojtjes raketore Iron Dome dhe David’s Sling, 1.2 miliardë dollarë për sistemin e mbrojtjes Iron Beam, 4.4 miliardë dollarë për të rimbushur artikujt dhe shërbimet e mbrojtjes të ofruara për Izraelin, 3.5 miliardë dollarë për të blerë të avancuara sistemet e armëve dhe artikuj të tjerë përmes Programit të Financimit të Huaja Ushtarake, 9.2 miliardë dollarë ndihmë humanitare – duke përfshirë ushqimin e urgjencës, strehimin dhe shërbimet bazë – për popullatat që vuajnë nga kriza.

Ai gjithashtu do të lejojë fleksibilitet shtesë për transferimin e artikujve të mbrojtjes në Izrael nga rezervat e SHBA-së në vende të tjera dhe do të ndalojë dërgimin e fondeve në Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punët.

Kategoritë
BotaLajme