Nëse Gjermania miraton, Turqia blen 40 avionë Eurofighter Typhoon

Ministri turk i Mbrojtjes Yaşar Güler ka bërë të ditur se Turqia po shqyrton blerjen e 40 avionëve Eurofighter Typhoon. Siç tha ai, këta janë avionë shumë efikasë që Turqia dëshiron t’i ketë në posedim.

“Këta avionë janë të lidhur me Britaninë e Madhe, Gjermaninë dhe Spanjën”, tha Güler.

Siç është paralajmëruar, nëse Gjermania jep dritën jeshile, Turqia do të blejë 40 të tillë avionë.

Eurofighter Typhoon është i pajisur me topin Mauser BK 27 mm dhe mund të mbajë lloje të ndryshme raketash.

Ky avion është një avion luftarak shumëkombësh evropian me dy motorë, me shumë role, Canard Delta, i prodhuar nga një konsorcium i Airbus, BAE Systems dhe Leonardo.

Përveç kësaj, Turqia i paraqiti një kërkesë Uashingtonit në vitin 2021 për blerjen e 40 avionëve F-16 dhe kompleteve të modernizimit për të përmirësuar flotën e saj ekzistuese.

Një numër ligjvënësish në Kongresin e SHBA, duke përfshirë ish-kryetarin e Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit, Bob Menendez, kundërshtuan shitjen dhe e lidhën miratimin e tyre të shitjes me ratifikimin e Turqisë të anëtarësimit të Suedisë në NATO.

Aftësitë e tij përfshijnë ndërgjegjësimin e lartë të situatës, ngarkesën e optimizuar të pilotit, zbulimin e dëmeve luftarake, sistemet e misionit të gjeneratës së ardhshme, vëzhgueshmëri të ulët, goditje me saktësi dhe operacione të përbashkëta me elementë të tjerë.

Kategoritë
BotaLajme