Në një muaj, më shumë civilë u vranë në Gaza se sa në luftën ruso-ukrainase

Më shumë civilë janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza sesa në luftën e vazhdueshme midis Rusisë dhe Ukrainës.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, sulmet izraelite në enklavën e rrethuar palestineze deri më tani kanë vrarë 10,022 palestinezë, duke përfshirë 4,104 fëmijë dhe 2,641 gra, dhe kanë plagosur të paktën 24,000 njerëz.

Që nga 8 tetori 2023, gjithsej 9,806 civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës me Rusinë. Kjo do të thotë se më shumë civilë janë vrarë në Gaza gjatë muajit të kaluar sesa në Ukrainë, duke nënvizuar ashpërsinë e sulmit izraelit.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), më shumë se 40 për qind e palestinezëve të vrarë në sulmet izraelite që nga 7 tetori ishin fëmijë, që do të thotë se rreth pesë fëmijë vriten çdo orë në Gaza.

Konflikti aktual ka rezultuar gjithashtu në bombardimin e forcave izraelite në Spitalin Baptist Al-Ahli dhe Spitalin e Miqësisë Turko-Palestineze në Gaza, duke vrarë mijëra civilë dhe duke synuar zonën përreth të spitaleve të tjera të lidhura me Shoqërinë Palestineze të Gjysmëhënës së Kuqe dhe Indonezisë. .

Objekti më i madh shëndetësor në brez, Spitali Al-Shifa, ku mijëra të lënduar dhe civilë kanë kërkuar strehim, është gjithashtu në shënjestër të ushtrisë izraelite. Sipas Konventave të Gjenevës të vitit 1949, spitalet civile të organizuara për trajtimin e rasteve të të plagosurve dhe të sëmurëve, të pafuqishëm dhe maternitetit nuk mund të sulmohen në asnjë rrethanë.

Që nga fillimi i luftës ruso-ukrainase, liderët perëndimorë kanë dënuar dhe vendosur vazhdimisht sanksione ndaj Moskës për vrasjen pa dallim të civilëve, por kanë mbyllur një sy ndaj bombardimeve të Izraelit në Rripin e Gazës.

Presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan, në një tubim masiv pro-palestinez më 28 tetor, thirri Perëndimin për derdhjen e “lotëve të krokodilit” për civilët e vrarë në Ukrainë, ndërsa shikonte në heshtje vdekjen e mijëra fëmijëve të pafajshëm në Gaza.

Kategoritë
BotaLajme