Në Arabinë Saudite ka nisur një festival filmi, janë mbledhur shumë yje të Hollivudit

Festivali i Filmit në Detin e Kuq në Arabinë Saudite nisi mbrëmë edicionin e tretë dhe në tapetin e kuq ndër të tjera u shfaqën yje të shumtë të Hollivudit.

Will Smith, Sharon Stone, Sofia Vergara dhe Johnny Depp pozuan gati për fotografët e mbledhur.

Depp është planifikuar të mbajë një bisedë në skenë në ditët në vijim.

Sofia Vergara ka postuar një foto me drejtorin e festivalit Mohammed Al Turki.

“Faleminderit. Të dua”, i tha aktorja kolumbiane nën postim.

Lufta mes Izraelit dhe Hamasit, e cila shkaktoi anulimin e disa festivaleve të filmit në të gjithë botën arabe, nuk e pengoi këtë eveniment, i cili do të zgjasë deri më 9 dhjetor.

“Sonte jemi të privilegjuar të jemi në prani të talenteve të jashtëzakonshme jo vetëm nga Arabia Saudite, por edhe nga Afrika, Azia dhe e gjithë bota”, tha Jomana Al Rashid, presidente e Fondacionit të Festivalit të Filmit të Detit të Kuq në fjalën e saj hapëse.

Ajo vuri në dukje se që nga fillimi i tij në 2021, fondi ka mbështetur më shumë se 250 filma dhe ka mbështetur tetë filma në përzgjedhjen zyrtare të Kanës të këtij viti.

Al Rashid gjithashtu vuri në dukje se të ardhurat nga arkat e Arabisë Saudite janë dyfishuar që nga pandemia dhe janë në rrugën e duhur për të arritur shifrën 1 miliard dollarë deri në vitin 2030.


Kategoritë
BotaLajme