Ndërsa të gjithë po pezullojnë ndihmën për Gazën, Spanja po dërgon miliona euro shtesë

Spanja do të dërgojë 3.5 milionë euro shtesë për Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNRWA), njoftoi të hënën ministri i Jashtëm spanjoll José Manuel Albares.

Në të njëjtën kohë, shumë vende po pezullojnë financimin e kësaj agjencie për shkak të akuzave se punonjësit e saj ishin të përfshirë në sulmin militant të Hamasit ndaj Izraelit.

“Situata e UNRWA është e dëshpëruar dhe ekziston rreziku që aktivitetet e saj humanitare në Gaza të paralizohen brenda disa javësh,” u tha Albares ligjvënësve spanjollë.

Një numër vendesh donatore të UNRWA-s, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë, kanë pezulluar fondet për agjencinë e OKB-së mbi akuzat se rreth 12 nga dhjetëra mijëra personel palestinez dyshohen për përfshirje në sulmin e Hamasit.

Spanja kontribuoi drejtpërdrejt me 18.5 milionë euro në UNRWA vitin e kaluar. Dhjetë milionë nga kjo shumë u miratuan nga Madridi në dhjetor, pasi premtoi se do të trefishonte ndihmën e tij zhvillimore dhe humanitare për territoret palestineze.

Portugalia fqinje njoftoi të premten ndihmë shtesë për UNRWA me vlerë një milion euro. Ministri i Jashtëm portugez Joao Cravinho tha se është e rëndësishme të mos u kthejmë shpinën palestinezëve në këto kohë të vështira.

Diplomati i BE-së Josep Borrell paralajmëroi të dielën se pezullimi i financimit të UNRWA mund të rrezikojë qindra mijëra jetë. Sipas Borrell, kjo agjenci ka ndërmarrë menjëherë veprime dhe ka nisur një hetim për akuzat nga Izraeli.

Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë ka paralajmëruar se do t’i duhet të mbyllë operacionet e saj deri në fund të shkurtit në rast të mungesës së konsiderueshme të fondeve.

UNRWA u themelua në vitin 1949 pas luftës së parë arabo-izraelite dhe është një nga programet më të mëdha të OKB-së. Më shumë se 30,000 punëtorë të saj ofrojnë shërbime duke përfshirë arsimin, kujdesin bazë shëndetësor dhe ndihmën humanitare për refugjatët palestinezë në Rripin e Gazës, Bregun Perëndimor, Jordani, Siri dhe Liban.

Kategoritë
BotaLajme