Nagelsmann kritikon Bayernin: Nuk u jep trajnerëve kohë të mjaftueshme

Trajneri i Kombëtares së Gjermanisë, Julian Nagelsmann, ka folur për kohën e kaluar te Bayern Munichi.

Në një intervistë për “Der Spiegel”, ai mes tjerash tha se Bayerni nuk u jep kohën e duhur trajnerëve,

Unë u emërova në Bayern me synimin për të ndryshuar gjërat. Ka klube që të japin kohë. Jurgen Klopp ishte në Liverpool FC për pesë vjet derisa u bë kampion atje për herë të parë. Pep Guardiola fitoi titullin e Ligës së Kampionëve me Manchester Cityn vetëm pas shtatë vitesh. Trajnerët në Bayern Munich nuk kanë aq shumë kohë për të zhvilluar diçka”, tha 36-vjeçari.

Nagelsmann pastaj zbuloi se çfarë kishte mësuar nga koha e tij te “Bavarezët”.

Si trajner nuk duhet të tërhiqni shumë vëmendje. Nga ana tjetër, nuk dua të pretendoj plotësisht si një person tjetër për një punë. Unë kam tipare të ndryshme të karakterit sesa, për shembull, Jupp Heynckes. Unë thjesht i bëj disa gjëra ndryshe, thjesht sepse jam më i ri. Unë nuk qëndroja në ndeshjet e FC Bayern me një pallto ngjyrë bezhë vetëm sepse disa nga paraardhësit e mi e bënë këtë. Përgjegjësit në Mynih e dinin paraprakisht se do të vishja edhe një xhaketë të kuqe. Dhe nuk i shqetësonte. Por, kur dështon, këto gjëra të parëndësishme shpesh shpërfillen”, tha trajneri gjerman.

“Unë do të thoja: më i kujdesshëm, më i ndjeshëm. Gjërat nuk janë gjithmonë shumë të bukura në futboll. Nuk ju ndihmon nëse keni një marrëdhënie të mirë me vendimmarrësit. Dhe kjo është ajo që kam pasur me Oliver Kahn dhe Hasan Salihamidzic. Ne diskutuam se si do të dëshironim të merreshim së bashku nëse ndodh një skenar i rastit më të keq. Por, atëherë gjithçka ishte ndryshe në realitet. Lind pyetja: Sa i hapur do të jem për protagonistët e kësaj industrie në të ardhmen? Kur njerëzit ndalojnë së foluri pas një disfate, ju e dini se diçka nuk është në rregull. Në të gjitha klubet ku kam punuar, gjithmonë kam dashur që të më thonë hapur kur duan një trajner të ri. Do të isha në gjendje ta përballoja dhe do të doja të fitoja ndeshjen tjetër. Kjo është e vetëkuptueshme, në fund të fundit ka të bëjë me karrierën time. Por, ka mungesë sinqeriteti në biznes. Ajo që komunikohet jashtë pas një ndarjeje, ka pak të bëjë me realitetin. Por, kështu ka qenë gjithmonë në futboll dhe kështu do të jetë edhe për 30 vitet e ardhshme”, deklaroi selektori i Kombëtares gjermane

Kategoritë
LajmeSport