Nacionalisti rus që mori pjesë në agresionin kundër BiH u dënua me katër vjet burg

Një gjykatë në Moskë dënoi nacionalistin rus Igor Girkin me katër vjet burg për nxitje të ekstremizmit

Girkin, i cili i ka mohuar akuzat, ka konsideruar publikisht të kandidojë kundër Putinit në zgjedhjet presidenciale të marsit, duke thënë se ai mund të bëjë një punë më të mirë se lideri rus.

Girkin, 53 vjeç, i cili njihet gjithashtu si Igor Strelkov, tundi kokën dhe rrotulloi sytë ndërsa kryetari i trupit gjykues njoftoi se ai ishte shpallur fajtor dhe se do të kalonte katër vjet në një koloni penale.

Gjykatësi gjithashtu e ndaloi Girkin, një bloger dikur i famshëm, të përdorte internetin për tre vjet.

Kanali zyrtar i Girkinit në aplikacionin aleat të mesazheve Telegram tha se ai nuk e njihte vendimin dhe tha fjalët: “Unë i shërbej atdheut!”

Rasti i tij po shikohet nga afër si një tregues se sa do të tolerojë Kremlini kritikat agresive për përpjekjet e tij të luftës në Ukrainë.

Sergei Markov, një ish-këshilltar i Kremlinit, tha se dënimi i Girkin ishte një mësim për njerëzit që pretendojnë të jenë patriotë.

“Sigurisht, të damkosësh dhe të ofendosh liderin e një vendi që po lufton agresionin e një koalicioni të madh global nuk është patriotizëm. Një patriot mund të kritikojë gabimet e lidershipit. Por një patriot nuk mund të ofendojë pacipë lidershipin e vendit në një moment të vështirë për vendin. Fjalia e Strelkovit është një mësim për të gjithë: patriotizmi nuk është kënaqësi”, shtoi Markov.

Ekipi ligjor i Girkin ka në plan të apelojë vendimin.

“Klubi i patriotëve të zemëruar”

Girkin u arrestua korrikun e kaluar pasi themeloi “Klubin e Patriotëve të Zemëruar” për të shpëtuar Rusinë nga ajo që ai tha se ishte rreziku i trazirave sistematike mbi dështimet ushtarake në Ukrainë dhe një shtytje elitare për të pasuar përfundimisht Putinin.

Në një postim të 18 korrikut në kanalin e tij zyrtar Telegram, i cili u ndoq nga më shumë se 760,000 njerëz, Girkin ofendoi Putinin dhe i bëri thirrje që t’ia transferonte pushtetin “dikujt që është vërtet i aftë dhe përgjegjës”.

Një ish-agjent i FSB-së dhe komandant i fushëbetejës, Girkin ndihmoi Rusinë të aneksonte gadishullin e Krimesë nga Ukraina në vitin 2014.

Menjëherë pas kësaj, ai ndihmoi në organizimin e milicive pro-ruse që morën një pjesë të Ukrainës lindore nga kontrolli i Kievit.

Një gjykatë holandeze e dënoi atë në mungesë me burgim të përjetshëm në vitin 2022 për rolin e tij të dyshuar në rrëzimin e fluturimit MH17 të Malaysia Airlines mbi Ukrainën lindore në vitin 2014, me humbjen e 298 pasagjerëve dhe ekuipazhit. Në atë kohë ai e mohoi fajin.

Roli në agresionin kundër Bosnjë-Hercegovinës

Në vitin 1999, Girkin botoi një kujtim për pjesëmarrjen e tij në luftën në Bosnje dhe Hercegovinë. Në vitin 2019, Ermin Kuka, një bashkëpunëtor kërkimor në Institutin për Kërkimin e Krimeve Kundër Njerëzimit dhe të Drejtës Ndërkombëtare në Universitetin e Sarajevës, veçoi Strelkov si një nga vullnetarët më të famshëm rusë në zonën e Vishegradit gjatë luftës së fundit në Bosnje dhe Hercegovinë. .

“Edhe pse ai vetë ka marrë pjesë në krimet, ka dashur të distancohet prej tyre. Në ditarin e tij të luftës, ndër të tjera, ai përshkruan gjakderdhjen dhe mizoritë çetnike: “Në Vishegrad, burra myslimanë u morën dhe u vranë, qindra gra u burgosën. dhe u përdhunuan masivisht në famëkeqin “Vilina vlas spa. Gra, fëmijë dhe të moshuar u mbyllën në shtëpi dhe u dogjën të gjallë”, dokumenton Kuka.

Në kujtimet që ai shkroi në atë kohë për revista të ndryshme ushtarake, ai përshkroi detajet e tmerrshme të luftës se si “myslimanët dehumanizuan serbët”, duke vënë në dukje se ai erdhi për të luftuar “egërsitë myslimane” sepse e ndjente për detyrë të ishte në krah të ortodoksëve të tyre”

Pas referendumit, ai u largua nga Krimea, por më vonë u kthye përsëri në Ukrainë, këtë herë në rajonin e Donetskut, përsëri me mbështetës të armatosur. Grupi i tij mori ndërtesat administrative në Slavyansk dhe shpalli themelimin e DNR (Republika Popullore e Donetsk).

Kategoritë
BotaLajme