Motra e liderit të Hamasit, Ismail Haniyeh, burri i saj dhe gjashtë fëmijët u vranë në një sulm izraelit

Të paktën 10 anëtarë të familjes së Ismail Haniyeh, liderit të Hamasit, u vranë në një sulm ajror izraelit që goditi pjesën perëndimore të qytetit të Gazës.

Burimet palestineze konfirmuan se motra e Ismail Haniyeh ishte në mesin e të vrarëve në sulmin ajror në Gaza.

Djali i saj Nahad, burri i saj Iman dhe gjashtë fëmijët e tyre u vranë gjithashtu në sulm. Disa raportohet se janë ende të varrosur nën rrënoja.

Disa muaj më parë, tre djemtë e liderit të Hamasit u vranë në një sulm izraelit; Hazemi, Amiri dhe Muhamedi, së bashku me shumë nga nipërit e tij në Fitër Bajramin.

Që nga fillimi i luftës, Haniyeh ka humbur 17 anëtarë të familjes.

Numri i të vdekurve në Rripin e Gazës u rrit në 37,626 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe numri i të plagosurve u rrit në 86,098, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë.

Kategoritë
BotaLajme