Mjeku gjerman u arrestua nën dyshimin për vrasjen e pacientëve me koronavirus

Policia gjermane thotë se ata kanë hapur një hetim kundër një mjeku në Essen për vrasjen e dy pacientëve të sëmurë rëndë të infektuar me koronavirus, thanë autoritetet.

Një mjek, 44 vjeç, i cili ka punuar në Spitalin Universitar në Essen që nga Shkurti, dyshohet për vrasjen e dy burrave, të moshës 47 dhe 50 vjeç, të cilët ishin në kujdes intensiv dhe ishin të infektuar me koronavirus dhe kishin një formë më të rëndë.

Policia atje thotë se mjeku rrëfeu një nga vrasjet duke thënë se ai donte të kursente pacientin dhe të afërmit e tij duke vuajtur më tej.

Bild raporton se mjeku informoi familjet e pacientëve para se t’i injektonte me një injeksion vdekjeprurës.

Pacientët në Gjermani mund të kërkojnë ndihmë për t’i dhënë fund jetës së tyre bazuar në një vendim të dhënë vitin e kaluar, por është ende e paqartë nëse kjo ka ndodhur në këtë rast.

Një spital në Essen tha se mjeku ishte pezulluar dhe po merrej në pyetje nga policia.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet