Ministri i Jashtëm italian anulon udhëtimin në Francë për shkak të përplasjes rreth migracionit

“Ofendimet e ministrit të Brendshëm francez Gerard Darmanin ndaj qeverisë (italiane) dhe Italisë janë të papranueshme”, tha Antonio Tajani në Twitter, duke njoftuar se ai nuk do të takohet me homologen e tij Catherine Colonna

Ministri i Jashtëm i Italisë anuloi një udhëtim në Paris, pasi një anëtar i qeverisë franceze kritikoi menaxhimin e krizës së vazhdueshme të migracionit nga ana e Romës, transmeton Anadolu.

“Ofendimet e ministrit të Brendshëm francez Gerard Darmanin ndaj qeverisë (italiane) dhe Italisë janë të papranueshme”, tha Antonio Tajani në Twitter, duke njoftuar se ai nuk do të takohet me homologen e tij Catherine Colonna të mërkurën.

“Kjo nuk është fryma me të cilën ne duhet të përballemi me sfidat e përbashkëta evropiane”, tha Tajani.

Masa vjen pas komenteve të Darmaninit në një intervistë me transmetuesin francez TV RMC, se kryeministrja e Italisë Giorgia Meloni dhe qeveria e saj kanë qenë “të paaftë për të zgjidhur problemin e migracionit për të cilin ata janë zgjedhur”.

Italia është përballur me ardhje në rritje të migrantëve nga deti që kalojnë Detin Mesdhe me varka nga Tunizia dhe Libia.

Shumë nga ata migrantë, pasi shpëtohen dhe sillen në territorin italian ose nga autoritetet ose varkat e drejtuara nga organizata bamirëse, më pas përpiqen të lëvizin drejt Evropës veriore, përfshirë Francën.

Darmanin tha se ka pasur një fluks migrantësh drejt Francës jugore, veçanërisht të të miturve të pashoqëruar, duke akuzuar Italinë se nuk ka qenë në gjendje të menaxhojë presionet e migracionit.

Kategoritë
BotaLajme