Mijëra protestues pro-palestinezë marshojnë në qendër të Londrës

Mijëra persona u mblodhën në qendër të Londrës të shtunën për të ndjekur një demonstratë pro-palestineze që pritet të kulmojë me fjalimet në Sheshin e Parlamentit.

Organizatorët e demonstratës, Fushata e Solidaritetit të Palestinës, postuan imazhe dhe video në mediat sociale duke treguar turma të mëdha protestuesish që mbanin pankarta dhe valëvitnin flamuj palestinezë, shkruan CNN.

“Është marshi ynë i 6-të kombëtar për Palestinën dhe megjithatë ne dalim në numër të madh për të kërkuar një armëpushim të përhershëm tani!” thuhej në një deklaratë në platformën X.

Policia Metropolitane e Londrës tha se rreth 40,000 njerëz morën pjesë në tubim.

Kategoritë
BotaLajme