Merino festoi golin për vendin e Spanjës në gjysmëfinale si babai i tij 33 vjet më parë në të njëjtin stadium.

Ditën e djeshme, Spanja kaloi në gjysmëfinale të Euros pasi mposhti Gjermaninë nikoqire në çerekfinale në Shtutgart me rezultat 2:1 pas kohës shtesë dhe golin vendimtar në minutën e 119-të e shënoi Mikel Merino dhe tërhoqi shumë vëmendje me festën e tij.

Merino kontrolloi Manuel Neuer me kokë dhe festoi golin duke u rrotulluar rreth flamurit të këndit.

Të gjithë u mahnitën kur panë këtë festë të pazakontë, por nuk u desh shumë kohë për të zbuluar arsyen e saj.

Pikërisht, në këtë mënyrë Merino ka nderuar babain e tij, i cili ka festuar një gol në të njëjtën mënyrë 33 vite më parë në të njëjtin stadium.

Gjegjësisht, babai i Mikelit, Angel Merino, ishte një futbollist i cili pjesën më të madhe të karrierës së tij e kaloi duke luajtur për Osasuna dhe në vitin 1991 shënoi gol kundër Stuttgartit në raundin e dytë të Kupës UEFA dhe e festoi duke qarkuar flamurin e këndit.

Merino shënoi golin e dytë për Osasunën në minutën e 17-të në fitoren 3:2 dhe një vend në raundin e tretë pas 0:0 në ndeshjen e parë.

Është interesante që Merino debutoi për Spanjën në të njëjtin stadium në Shtutgart. Ishte në shtator 2020 kur ai hyri në lojë në minutën e 57-të në vend të Sergio Busquets në ndeshjen e Ligës së Kombeve kundër Gjermanisë.

Kategoritë
Sport