Mediat iraniane pretendojnë se tre valë dronësh u lëshuan në Izrael

Mediat e lidhura me Iranin raportojnë se Teherani ka lëshuar tre valë dronësh në Izrael.

Informacioni për lëshimin e valës së dytë të dronëve është publikuar rreth gjysmë ore më parë.

Sipas mediave, dronët duhet të mbërrijnë në Izrael rreth orës 01:00 sipas kohës sonë.

Channel 12 raporton se Izraeli ka filluar të përgjojë dronët iranianë mbi Siri dhe Jordani falë një ombrellë ajrore të vendosur nga SHBA në bashkëpunim me aleatët rajonalë.

Ndërkohë, ministri i mbrojtjes i Iranit lëshoi ​​një deklaratë duke paralajmëruar vendet fqinje se të gjithë ata që hapin hapësirën e tyre ajrore ndaj Izraelit për të përgjuar dronët do të jenë në shënjestër.

Kategoritë
BotaLajme