Mediat austriake: Të paktën shtatë persona të vrarë në Vjenë

Sonte, një sulm me armë dhe një bombë ndodhi para sinagogës në qendër të Vjenës, raportuan mediat austriake, duke shtuar se të paktën shtatë njerëz u vranë. Sidoqoftë, ende nuk ka konfirmim zyrtar të këtij informacioni.

Mediat shkruajnë se një person e shpërtheu veten me një eksploziv. Ata gjithashtu shtojnë se kishte më shumë sulmues dhe se ishin në arrati. Policia u kërkoi njerëzve të shmangnin vendin e ngjarjes dhe zonën e gjerë.

Ministri i Brendshëm i Austrisë konfirmoi se ishte një sulm terrorist i kryer nga disa sulmues.

Ai shtoi se të paktën një sulmues ishte arrestuar, por gjithashtu se një oficer policie ishte plagosur dhe plagosur rëndë.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet