Media izraelite raporton numër më të lartë të viktimave në mesin e ushtrisë në Gaza sesa shifrat zyrtare

Shifrat e cituara nga gazeta Yedioth Ahronoth zbuluan se 4.200 ushtarë të plagosur janë parë nga mjekët në terren, 2.400 janë evakuuar nga toka dhe 300 janë vrarë në ofensivën tokësore.

Të paktën 4.200 ushtarë izraelitë janë plagosur që nga shpërthimi i konfliktit aktual në Rripin e Gazës në tetor, tha media izraelite, transmeton Anadolu.

Shifrat e reja kundërshtojnë ato që janë publikuar zyrtarisht nga ushtria për viktimat në enklavën palestineze.

Shifrat zyrtare tregojnë se 604 ushtarë janë vrarë, duke përfshirë 260 në ofensivën tokësore të Izraelit që filloi më 27 tetor, ndërsa 3.210 janë plagosur.

Por shifrat e cituara nga gazeta Yedioth Ahronoth zbuluan se 4.200 ushtarë të plagosur janë parë nga mjekët në terren, 2.400 janë evakuuar nga toka dhe 300 janë vrarë në ofensivën tokësore.

Shifrat e reja treguan gjithashtu se 80 ushtarë kanë marrë transfuzione të plazmës për shpëtimin e jetës dhe 550 janë trajtuar me shtrëngues arterial për të ndaluar humbjen e gjakut.

Në kulmin e luftimeve, mesatarisht 60 ushtarë të plagosur janë evakuuar në ditë, shtoi gazeta.

Yedioth Ahronoth tha se shumica e lëndimeve ishin në pjesët e ekspozuara të trupit, duke përfshirë gjymtyrët, pjesët e poshtme të kokës dhe qafës dhe përgjatë anëve të trupit.

Lëndimet nga shrapnelat në brinjë, të cilat nuk mbrohen nga jelekët qeramikë të përdorur nga ushtria, ishin shkaku i vdekjes së shumicës së ushtarëve në Gaza, tha ajo.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Gaza që nga një inkursion ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë 1.200 njerëz.

Mbi 35.500 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë nga sulmet izraelite dhe rreth 76.000 të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND). Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Kategoritë
BotaLajme