Makina përplaset në gardhin e zyrës së Angela Merkel – ishin shkruar dy mesazhe (Video)

Një makinë e drejtuar nga një person i panjohur goditi gardhin e zyrës së kancelares gjermane Angela Merkel në Berlin.

Policia arrestoi shoferin dhe tha se po hetonin rastin nëse incidenti ka ndodhur qëllimisht.

Sipas fotove të Reuters nga vendi i ngjarjes, mesazhe ishin shkruar edhe në makinën që goditi portën.

“Bild” raporton se është e mundur që ky të jetë një sulm i motivuar politikisht, dhe ata deklarojnë se i njëjti shofer tashmë ka goditur të njëjtën gardh gjashtë vjet më parë.

“Ndaloni politikën e globalizimit” dhe “Mallkuar vrasësit e fëmijëve dhe të moshuarve”, është shkruar në derën e makinës.

As gardhi dhe as makina nuk u dëmtuan shumë. Në momentin e incidentit, kancelarja gjermane po përgatitej të mbante një takim virtual me kryeministrat e landeve në mënyrë që të shqyrtonte masat e mëtejshme për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Nuk dihet nëse ka pasur të lënduar, as nëse kancelarja Merkel ishte në ndërtesë në kohën e incidentit. Dhjetëra oficerë policie dhe një kamion zjarrfikës ishin në vendin e ngjarjes.

Sipas mediave gjermane, e njëjta makinë goditi portën ku ndodhen ambientet e kancelares në vitin 2014 dhe një person u mor në pyetje.

Kancelarja Angela Merkel dhe anëtarët e kabinetit nuk ishin në rrezik në asnjë moment kur makina u përplas në portën e zyrës së saj, tha sot një zëdhënës i qeverisë gjermane. Sipas tij, goditja vetëm çoi në më pak dëme materiale.

Në të njëjtën kohë, siç i tha Reuters një zëdhënëse e policisë, policia e Berlinit nuk ka dyshim se ishte kryer një sulm ekstremist.

“Ne nuk jemi duke punuar në atë supozim në këtë kohë,” tha ajo kur u pyet nëse policia dyshonte se ishte një sulm terrorist.

 

Kategoritë
BotaLajme