Maduro: Sionistët po kryejnë gjenocid, tani kanë në shënjestër myslimanët dhe pastaj do të vijnë për katolikët

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro tha se njerëzimi duhet të ngrihet kundër “gjenocidit izraelit kundër popullit palestinez”.

Maduro i bëri komentet e tij ndërsa fliste me ambasadorin palestinez në Karakas, Fadiy Al-Zaben, në edicionin e së martës të programit televiziv “Maduro dhe më shumë”.

Ai citoi një artikull në New York Times në të cilin shkrimtari krahasoi atë që iu nënshtruan palestinezëve në Gaza me trajtimin e hebrenjve nga nazistët.

“Gratë dhe fëmijët ishin të parët që u hodhën në dhomat e gazit dhe sot shohim se Izraeli po bën të njëjtën gjë me popullin palestinez. Gratë dhe fëmijët po vriten në një mënyrë të tmerrshme”, tha Maduro.

Ai shtoi se “ata mbollën një ideologji më të rrezikshme se nazizmi”.

“Së pari, kundër popullit palestinez: sulme, shfarosje, gjenocid dhe bomba atomike. Më pas ata do të sulmojnë popujt arabë dhe të gjithë popullin mysliman. Pastaj do të vijnë për të krishterët, katolikët. Le të ndalojmë gjenocidin sionist me kohë”, tha Maduro. .

Për të 32-tën ditë radhazi, Izraeli po bombardon Rripin e Gazës dhe synon ndërtesat e banimit dhe infrastrukturën civile. Që nga dje, Izraeli ka vrarë 10,328 palestinezë, duke përfshirë 4,237 fëmijë dhe 2,719 gra. Më shumë se 25,000 njerëz u plagosën.

Kategoritë
BotaLajme