Lufta në Ukrainë, ndërron jetë mercenari famëkeq rus

Igor Mangusev, një nga mercenarët rusë më brutalë në frontin ukrainas, vdiq në një spital ku po trajtohej pasi u qëllua në kokë.

Gruaja e tij tha se Mangusev ishte qëlluar nga një distancë e afërt dhe e përshkroi vdekjen e tij si një ekzekutim .

Mangushev, siç raportohet nga BBC, ishte kreu i një grupi drone anti-ukrainas, i cili vepronte në rajonin e Luhansk.

Ai ishte më parë në një grup neo-nazist dhe kishte themeluar një grup mercenar që ka luftuar me ukrainasit që nga viti 2014. Ai ishte gjithashtu një partner i themeluesit të Wagner, Yevgeny Prigozhin në strategjinë politike.

Ndër të tjera, ai argumentoi se Rusia nuk ishte në luftë me Ukrainën, por me një “shtet anti-rus”, kështu që nuk kishte rëndësi se sa ukrainas u vranë. Vitin e kaluar në gusht ai madje u shfaq në një ngjarje duke mbajtur një kafkë që ai pretendoi se ishte ajo e një luftëtari ukrainas që mbronte uzinën Azovstal në Mariupol.

Mangushev u qëllua disa ditë më parë në një postbllok në Kandyvka, një qytet ukrainas i pushtuar nga Rusia, por pak larg nga fronti. Sipas informacioneve, ai është qëlluar me një plumb nëntë pikësh në pjesën e sipërme të kokës me kënd 45 gradë.

Nuk ka asnjë raport zyrtar për rrethanat në të cilat ai u godit, megjithëse vdekja është nën hetim.

Një tjetër nacionalist ekstrem, Pavel Gubarev, megjithatë, tha se të gjithë e dinë se kush qëndron pas vdekjes së Mangusev dhe se Prigozhin hesht.

Kategoritë
BotaLajme