Kush ishin kandidatët më të diskutueshëm presidencialë në historinë amerikane?

Një përmbledhje e disa prej kandidatëve presidencialë më të diskutueshëm në historinë amerikane.

Nga premtimet për të ndërtuar një mur në kufirin me Meksikën te deklaratat e paqarta mbi çështjet racore, publiku global ka dëshmuar deklarata të shumta të diskutueshme nga Presidenti aktual i SHBA Donald Trump gjatë katër viteve të fundit.

Sidoqoftë, polemikat nuk duket se kanë munguar në zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara gjatë gjithë historisë së tyre.

Agjencia Fena sjell një përmbledhje të shkurtër të disa prej kandidatëve më të diskutueshëm presidencialë në historinë amerikane. Megjithëse askush prej tyre nuk u zgjodh president, ata tërhoqën vëmendjen e publikut përtej kufijve të Shteteve të Bashkuara.

Kushdo që ndjek politikën në Shtetet e Bashkuara më nga afër, dhe procesin e zgjedhjeve në veçanti, është i vetëdijshëm për faktin se është pothuajse e pamundur të marrësh një emërim partie nëse e konsideron veten një socialist ose nëse qëndron për idenë e socializmit ose komunizmit.

Prandaj është e pazakontë që kandidati në zgjedhjet e vitit 1934 dhe përsëri në 1940 ishte Earl Browder, një kandidat që kundërshtoi ashpër Hitlerin, por gjithashtu mbështeti me pasion Stalinin. Në fjalimet e tij, ai theksoi se qëllimi i tij ishte shkatërrimi i kapitalizmit dhe futja e komunizmit në Amerikë.

Ai u emërua në zgjedhje nga Partia e tij Komuniste e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Të dy herë ai mori një numër shumë të vogël votash dhe shumë rrallë përmendet në artikuj në lidhje me zgjedhjet amerikane.

Një tjetër kandidat i diskutueshëm në zgjedhjet presidenciale të SHBA ishte John C. Fremont. Ai ishte kandidat i Partisë Republikane në zgjedhjet e 1856. Në atë kohë, Partia Republikane ishte një parti e re dhe ata dëshironin një kandidat që do të përfaqësonte më së miri kundërshtimin e tyre ndaj skllavërisë.

Ata e konsideruan Fremontin një kandidat të shkëlqyeshëm sepse ai ishte një milioner, aventurier dhe studiues. Ai gjithashtu kundërshtoi me zë të lartë skllavërinë. Sidoqoftë, ajo që e pengoi atë të ishte presidenti i parë republikan amerikan ishte fakti që kundërshtarët e tij mësuan për incidentin që ndodhi gjatë ekspeditës në Sierra Nevada në 1848.

Fremont po drejtonte një ekspeditë në atë varg mali në Kaliforninë perëndimore kur udhëzuesi i tyre humbi. Grupi vdiq për ditë të tëra dhe përfundimisht u detyrua të hante trupat e alpinistëve të vdekur. Kur kundërshtarët e Fremont e mësuan këtë, ai humbi çdo shans për të fituar zgjedhjet.

Racistë dhe antisemitë

Megjithëse disa media e kanë quajtur Trump një racist në vitet e fundit, në të kaluarën jo shumë të largët, SH.B.A. ka pasur kandidatë presidencialë të cilët kishin pikëpamje jashtëzakonisht të diskutueshme mbi këtë temë edhe gjatë kohës që ata jetuan.

I tillë ishte George Wallace. Ai ishte një mbrojtës aq i flaktë i ndarjes së zezakëve dhe të bardhëve, saqë fizikisht u përpoq të parandalonte regjistrimin e dy zezakëve në Universitetin e Alabama. Në 1967, Wallace themeloi partinë e tij, Partinë e Pavarësisë Amerikane, dhe njoftoi se do të kandidonte për president.

Racizmi i Wallace ishte i pashembullt në atë kohë dhe shkaktoi polemika të mëdha në publikun amerikan. Ajo që është më shkatërruese, megjithatë, është se kandidatura e Wallace shkaktoi kaq shumë kaos sa që as republikanët dhe as demokratët nuk mund të thoshin se fituan zgjedhjet bindshëm duke qenë se Wallace kishte më shumë vota në pesë shtete dhe ishte kandidati i dytë më i popullarizuar në ende dy shtete.

Përveç Wallace, një tjetër nga figurat politike më të diskutueshme në historinë e SHBA është Huey Long. Long njoftoi se ai donte të kandidonte në zgjedhjet e 1936, por ai u vra më pak se një muaj pas këtij njoftimi.

Por në ato muaj të shkurtër, ai arriti të bëhej një nga kandidatët më të diskutueshëm presidencialë në historinë e SHBA. Gjegjësisht, ai rrethoi veten me këshilltarë të cilët ishin antisemitë hapur dhe shkonin kudo me anëtarët e policisë së shtetit të cilët do të vishnin uniforma që ishin shumë të ngjashme me Këmishat e Zeza të Musolinit.

Victoria Woodhull kandidate e parë

Në spektrin e personaliteteve të diskutueshme në historinë e zgjedhjeve presidenciale amerikane, ne gjithashtu kemi njerëz kandidatura e të cilëve do të pranohej gjerësisht në ditët e sotme. Ata janë të pazakontë sepse kishin guxim të mjaftueshëm për të provuar të vraponin duke pasur parasysh frymën e kohës.

Midis tyre janë Victoria Woodhull dhe George Edwin Taylor.

Woodhull ishte gruaja e parë që garoi për president në zgjedhjet e 1872. Pra, në atë kohë, gratë nuk kishin të drejtë vote në nivelin kombëtar. Çdo ditë ajo merrte kërcënime për ta helmuar ose djegur të gjallë në kunj. Ajo mori më pak se 0,1 përqind të votave në zgjedhje.

Pikëpamjet e Woodhull ishin jashtëzakonisht të diskutueshme gjatë kohës që ajo jetoi. Përveç avokimit që gratë kanë të drejtë vote, ajo ishte gjithashtu një mbështetëse e të ashtuquajturës “dashuri falas”, dmth lirisë për t’u martuar, divorcuar dhe pasur fëmijë pa ndërhyrje të shtetit.

Woodhull është gjithashtu gruaja e parë që ka një firmë brokerimi në Wall Street dhe gruaja e parë që ka gazetën e saj. Ashtu si Victoria Woodhull, George Edwin Taylor është një nga kandidatët më trima për president që kanë pasur SHBA. Ai garoi në zgjedhjet e 1904 dhe përfaqëson personin e parë të një kandidati zezak për presidencën e SHBA. Ndër të tjera, ai mbrojti që shteti të paguante dëmshpërblime për ish-skllevërit e zinj. Ai mori më pak se dy mijë vota në zgjedhje.

Kategoritë
BotaLajme