Kurti për Sidranin: “Ajo që bëri preku shumë jetë, ai ishte shpirti i Sarajevës”.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i ka dhënë lamtumirën e fundit shkrimtarit të madh boshnjak Abdulah Sidran, duke u kthyer pas në karakterin dhe veprën e tij.

Kurti tha se puna e Sidranit ka prekur shumë jetë.

“I pikëlluar thellësisht për vdekjen e Abdulah Sidran, një personalitet monumental i letërsisë boshnjake dhe “shpirti i vërtetë i Sarajevës”. Puna e tij, nga poezia deri te skenari, preku shumë jetë. Mendimet tona janë me familjen e tij, miqtë dhe të gjithë ata që vajtojnë. kjo humbje e madhe”, ka shkruar Kurti.

Kurti u takua me Sidranin në vitin 2021 kur e priti me rastin e marrjes së çmimit “Ali Podrimja”. Kryeministri i Kosovës më pas shprehu admirimin e tij për këngët e Sidranit.

Kujtojmë se poeti dhe skenaristi legjendar i BeH-së Abdulah Sidran ka ndërruar jetë mbrëmjen e së shtunës në moshën 80-vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë. Vitin e fundit ai u tërhoq nga jeta publike dhe komunikonte vetëm herë pas here përmes rrjeteve sociale, i pushtuar nga një sëmundje e rëndë.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi