Kujtim Fejzulai siguroi armë në Sllovaki

Kujtim Fejzulai, i cili vrau katër dhe plagosi 17 vetë në rrugët e Vjenës natën e kaluar, me sa duket siguroi armë në mënyrë të paligjshme për sulmin në Sllovaki.

Sipas Heute.at, ai ka shumë të ngjarë të ketë udhëtuar atje me një mik në mes të korrikut, që është një tregues i qartë se sulmi ishte planifikuar me kujdes. Ata po udhëtonin me një veturë që i përkiste nënës së njërit prej të dyshuarve nga Kosova.

Sipas mediave austriake, Fejzulai ishte gjithashtu i armatosur me armë automatike, pistoleta, dhe ai gjithashtu kishte një sasi të madhe municioni. Në trupin e tij ishte një rrip shpërthyes, i cili, për fat të mirë, doli se ishte i rremë.

Policia ka arrestuar deri më tani 12 persona. Ata janë të gjithë midis 16 dhe 25 vjeç. Njëri nga të arrestuarit ka lindur në Kosovë. Dhjetë u arrestuan në Vjenë dhe dy në Shën Petersburg. Poltenu.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet