Kryeministri japonez shkarkoi djalin e tij pasi ai organizoi një festë në rezidencën e tij

Djali i madh i Fumio Kishida, kryeministrit të Japonisë, do të largohet nga posti i sekretarit ekzekutiv të politikave pas një proteste publike mbi përdorimin e rezidencës zyrtare të kryeministrit për argëtim privat.

Fotot e publikuara nga e përjavshmja Shukan Bunshun tregojnë djalin e kryeministrit, Shotaro dhe rreth 10 të afërm të tij duke pozuar ose shtrirë në shkallët simbolike të rëndësishme me tapetin e kuq drejt rezidencave, në imitim të fotove në grup të kabinetit të sapoemëruar.

Fotot e tjera të bëra në festën e bonenkai “harroje vitin” më 30 dhjetor të vitit të kaluar tregojnë të ftuarit duke qëndruar në një podium sikur të mbanin një konferencë shtypi.

Dorëheqja e Shotaro Kishida është një goditje për babain e tij, vlerësimet e miratimit të të cilit u përmirësuan menjëherë pas samitit të G7 të këtij muaji në Hiroshima dhe një atentati të dukshëm ndaj tij gjatë fushatës së tij muajin e kaluar.

“Si sekretar për çështjet politike, post publik, veprimet e tij ishin të papërshtatshme dhe vendosa ta largoj për të marrë përgjegjësinë. Sigurisht që përgjegjësia për emërimin bie tek unë”, tha Kishida të hënën mbrëma.

Kryesekretari i kabinetit Hirokazu Matsuno e përshkroi më parë ngjarjen si “të papërshtatshme” dhe u zotua të sigurojë që rezidenca të mos keqpërdoret përsëri.

Ndërtesa pothuajse 100-vjeçare ka shërbyer më parë si zyra e kryeministrit dhe është shndërruar në ambiente banimi në vitin 2005 kur u ndërtua një zyrë e re.

Shotaro (32) nuk është hera e parë që kritikohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare. Në janar, ndërsa shoqëronte të atin, ai u qortua për përdorimin e makinës së ambasadës për udhëtime private në Britani dhe Paris dhe për blerjen e suvenireve për anëtarët e kabinetit në një dyqan luksoz në Londër.

https://twitter.com/shukan_bunshun/status/1663120705863680000?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1663120705863680000%7Ctwgr%5E7eaf62443ade5d7a15b9b0087dc7057a2759ea9d%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.klix.ba%2Fvijesti%2Fsvijet%2Fpremijer-japana-otpustio-sina-nakon-sto-je-ovaj-organizovao-zabavu-u-rezidenciji%2F230530008

Kategoritë
BotaLajme