Kryediplomati spanjoll Albares: Situata në Gaza katastrofike, dramatike

Po shohim shkelje të papranueshme të të drejtave të njeriut si në Ukrainë ashtu edhe në Gaza, tha Jose Albares në seancën e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në Gjenevë

Ministri i Punëve të Jashtme të Spanjës, Jose Manuel Albares, tha sot se situata në Rripin e Gazës është katastrofike, dramatike dhe tragjike dhe përsëriti thirrjen për një armëpushim të menjëhershëm në atë enklavë, e cila ka qenë në shënjestër të sulmeve brutale izraelite që nga 7 tetori, raporton Anadolu.

“Në nivel evropian dhe shumëpalësh, ne paraqitëm propozime konkrete për përparim drejt zgjidhjes në dy krizat e mëdha që po përjetojmë dhe në të cilat shohim shkelje të papranueshme të të drejtave të njeriut në Ukrainë dhe Gaza”, tha Albares në seancën e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në Gjenevë.

Ai theksoi se Spanja është e përkushtuar për paqen në Lindjen e Mesme, paqen mes izraelitëve dhe palestinezëve.

“Të jemi të qartë për këtë, situata në Gaza është katastrofike, dramatike dhe tragjike”, tha Albares.

Duke përsëritur thirrjet e mëparshme për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza, Albares tha se Spanja do të vazhdojë të mbështesë Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNRWA) dhe punën e saj thelbësore.

Ai rikujtoi gjithashtu se Spanja së fundi ka paralajmëruar rritje të ndihmës prej 3,5 milionë euro, duke shtuar se janë të gatshme të kontribuojnë në rifillimin e procesit politik bazuar në zgjidhjen me dy shtete.

Kategoritë
BotaLajme