Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM), tha qeveria japoneze. Ky informacion u konfirmua nga Ministria e Mbrojtjes e vendit dhe thanë se predha është lëshuar të shtunën, ka fluturuar për 66 minuta dhe ka rënë në Detin e Japonisë.

Ai vjen pasi Pheniani tregoi fuqinë e tij masive ushtarake në një paradë që përfshinte më shumë se një duzinë ICBM. Koreja e Veriut kërcënoi të premten se do të nisë një hakmarrje “të paprecedentë të fortë” kundër çdo stërvitjeje ushtarake midis Koresë së Jugut dhe SHBA.

Stërvitjet vjetore pranverore, të cilat do të fillojnë muajin e ardhshëm, janë krijuar për të ndihmuar në shmangien e kërcënimeve bërthamore në rritje të Koresë së Veriut. Por Pheniani ka këmbëngulur prej kohësh se ata po përgatiten të pushtojnë Korenë e Veriut.

“Raketa e parë e lëshuar që nga Viti i Ri ra në perëndim të Hokkaido, në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë (EEZ) në orën 18:27 me kohën lokale”, tha kryeministri japonez Fumio Kishida.

EEZ është një zonë detare mbi të cilën një shtet ka juridiksion.

“Ai fluturoi rreth 900 km dhe arriti një lartësi prej 5700 km”, tha zëdhënësi i qeverisë Hirokazu Matsuno në Tokio.

Ndërsa kjo është jashtëzakonisht e lartë, nuk është raketa më e lartë e lëshuar nga Koreja e Veriut. Në nëntor, një raketë e Koresë së Veriut arriti një lartësi prej 6100 km. Më parë, në janar 2022, Koreja e Veriut publikoi foto të jashtëzakonshme të Tokës që pretendonte se ishin marrë nga një lëshim rakete që arrinte 2000 km.

Kategoritë
BotaLajme