Koreja e Jugut planifikon të lëshojë satelitin e parë të zbulimit ushtarak këtë muaj

Koreja e Jugut do të dërgojë në orbitë satelitin e saj të parë zbulues ushtarak më 30 nëntor, konfirmuan zyrtarët e mbrojtjes të hënën, mes raporteve se Koreja e Veriut po ecën përpara me planet për një përpjekje të tretë për të lëshuar satelitin e saj spiun.

Sateliti i Koresë së Jugut do të lëshohet nga baza e Forcave Hapësinore Vandenberg në Santa Barbara, Kaliforni, tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes Jeon Ha Gyu para gazetarëve në një konferencë shtypi.

Mjeti lëshues do të jetë një raketë Falcon 9 e operuar nga SpaceX e Elon Musk. Koreja e Jugut është mbështetur më parë në ushtrinë amerikane për të monitoruar Veriun nga hapësira, por Seuli nënshkroi një kontratë me SpaceX vitin e kaluar për të lëshuar pesë satelitë spiun deri në vitin 2025.

Masa vjen pasi Koreja e Veriut humbi kornizën kohore të vetëshpallur të tetorit për të bërë një përpjekje të tretë për të vendosur satelitin e saj ushtarak në orbitë pas dështimeve në maj dhe gusht.

Të dielën, Koreja e Veriut caktoi 18 nëntorin “Ditën e Industrisë së Raketave” në përkujtim të testimit të raketës balistike ndërkontinentale Hwasong-17 vitin e kaluar, njoftoi Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve.

Seuli dhe Uashingtoni kanë monitoruar nga afër aktivitetin nga Veriu për indikacione të një lëshimi të ardhshëm satelitor, potencialisht i lidhur me datën e përvjetorit, thanë zyrtarët.

“Agjencitë e inteligjencës së SHBA-së dhe Koresë së Jugut vazhdojnë të punojnë ngushtë së bashku për të gjurmuar dhe monitoruar provokimet e ndryshme të Koresë së Veriut, duke përfshirë lëshimin e tretë të një mjeti lëshues në hapësirë”, tha zëdhënësi i Shefit të Shtabit të Përbashkët, Lee Sung-joon në konferencën e së hënës, transmeton Klankosova.tv.

Ai shtoi se agjencitë po monitoronin duke pasur parasysh “mundësinë e provokimeve të ndryshme, përfshirë me rastin e përvjetorëve të tillë raketave”.

Javën e kaluar, ministri i ri i mbrojtjes Shin Won-sik u tha gazetarëve vendas se zyrtarët besojnë se Pheniani mund të mbështetet në ndihmën teknike nga Rusia për lëshimin e satelitit.

“Koreja e Veriut mund të provojë përsëri vetë edhe nëse dështon, por nisja mund të jetë vonuar pasi Rusia ka dhënë udhëzime teknike specifike (për satelitin)”, tha Shin. “Ne i kushtojmë më shumë rëndësi kësaj të fundit”.

Pheniani dhe Moska i kanë rritur lidhjet muajt e fundit, me Shtëpinë e Bardhë duke thënë se Veriu tashmë ka filluar të dërgojë artileri në Rusi për luftën e saj në Ukrainë.

Koreja e Veriut thuhet se po kërkon teknologji të avancuar për programet e saj hapësinore dhe raketore në këmbim. Vizita e liderit Kim Jong Un në Rusi në shtator përfshinte një samit me Presidentin Vladimir Putin në një strukturë lëshimi në hapësirë në pyjet e largëta të Siberisë.

Ndërsa Koreja e Jugut po përdor një raketë SpaceX për të vendosur satelitin e saj spiun në orbitë këtë muaj, Seuli gjithashtu ka qenë i etur për të zhvilluar programin e tij hapësinor. Vendi lëshoi me sukses raketën e parë vendase në qershor 2022 dhe Ministri i Mbrojtjes Shin tha se ka plane për të lëshuar një raketë vendase me karburant të ngurtë këtë vit.

Kategoritë
BotaLajme