Kopertina e re e The Economist:’Izraeli ka mbetur vetëm’

Në numrin e saj të fundit, revista me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, The Economist, diskutoi situatën e Izraelit, i cili nënshtroi Rripin e Gazës ndaj bombardimeve intensive, nën një bllokadë të plotë.

U vu re se Izraeli u shfaq jashtëzakonisht i prekshëm në një kohë kur fuqia ushtarake po rritej.

U argumentua se Shtetet e Bashkuara duhet të ndihmojnë administratën e Tel Avivit për të gjetur një strategji më të mirë.

U tha se kishte ende një rrugëdalje nga Gaza dhe se një armëpushim i përkohshëm dhe lirimi i pengjeve mund të çonte në një ndryshim në qeverinë izraelite.

Komenti ‘Izraeli ka mbetur vetëm’

Në numrin e revistës me titull “Izraeli i vetëm”, u përmend mundësia e fillimit të bisedimeve për zgjidhjen me dy shtete dhe thuhej si më poshtë:

Por ka po aq gjasa që bisedimet për armëpushim të dështojnë. Kjo mund ta lërë Izraelin të përballet me trajektoren më të zymtë të ekzistencës së tij 75-vjeçare: pushtimin e pafund, politikën e ekstremit të djathtë dhe izolimin.

Shumë izraelitë sot e mohojnë këtë, por përfundimisht do të ketë një llogari politike. Kjo do të përcaktojë jo vetëm fatin e palestinezëve, por edhe nëse Izraeli do të lulëzojë në 75 vitet e ardhshme.

Udhëheqja e tmerrshme e Netanyahut

Duke deklaruar se Izraeli ka dështuar edhe në shtëpi, “Problemet shkojnë më thellë se udhëheqja e tmerrshme e Netanyahut.” u tha.

U vu re se lëvizja në rritje e kolonëve ilegalë dhe popullsia ultra-ortodokse po e zhvendosnin politikën në të djathtë dhe po polarizonin shoqërinë.

Vështirësitë e Tel Avivit renditen një nga një

Përveç kësaj, u theksua se agjencia e sigurisë e Izraelit është “e aftë dhe pragmatike”, por nuk është më “plotësisht e autorizuar” dhe u tha si vijon:

Dështimi përfundimtar i Izraelit është diplomacia e paaftë. Zemërimi për luftën, veçanërisht në jug, ishte i pashmangshëm, por Izraeli bëri një punë të dobët për ta kundërshtuar atë.

Të rinjtë amerikanë kanë më pak simpati. Presidenti amerikan Joe Biden u përpoq të frenonte qeverinë e Netanyahut duke e përqafuar publikisht atë.

Më 14 mars, aleati më i madh i Izraelit në Senat, Chuck Schumer, dënoi Hamasin, por tha se udhëheqësi izraelit ishte ‘i humbur’.

Kategoritë
BotaLajme