Kongresmenja Tlaib akuzon Bidenin për mbështetjen e gjenocidit të palestinezëve

Përfaqësuesja amerikane Rashida Tlaib, gruaja e parë palestinezo-amerikane që shërbeu në Kongres, akuzoi presidentin Joe Biden për mbështetjen e “gjenocidit” kundër palestinezëve dhe paralajmëroi për pasojat në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, raporton Reuters.

Në një video të postuar në X, e njohur më parë si Twitter, kongresmenja demokrate nga Miçigani përsëriti thirrjet e saj që Biden të mbështeste një armëpushim në konfliktin gati njëmujor midis Izraelit dhe Hamasit.

“Joe Biden mbështeti gjenocidin e popullit palestinez,” tha Tlaib në video, e cila tregonte imazhe të të vdekurve dhe të plagosurve nga bombardimet në Gaza, demonstratat pro-palestineze në të gjithë Shtetet e Bashkuara, Biden duke deklaruar mbështetje për Izraelin dhe kryeministrin izraelit. Benjamin Netanyahu duke falënderuar Presidentin e SHBA a.

Zëdhënësit e Shtëpisë së Bardhë nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment mbi deklaratat e saj.

Uashingtoni ka mbajtur mbështetje të fortë ushtarake dhe politike për Izraelin, ndërsa i kërkon aleatit të tij të ndërmarrë hapa për të shmangur vdekjet e civilëve dhe për të zgjidhur krizën humanitare në Gaza.

“Populli amerikan nuk do të harrojë. Biden, mbështes armëpushimin tani ose mos llogarisni tek ne në 2024. Zoti President, populli amerikan nuk është me ju për këtë. Ne do ta kujtojmë vitin 2024,” shtoi ajo.

Kategoritë
BotaLajme