Kompania më e madhe private evropiane është gati të shesë më shumë se 500 automjete të saj në Ukrainë

Në periferi të Tournai, një qytet i vogël në Belgjikë, ka një hangar modest gri, i fshehur mezi pas një gardh. Brenda ka rreshta pas rreshtash tankesh Leopard 1 të prodhimit gjerman dhe një mori automjetesh të tjera të blinduara, disa prej të cilave janë në listën e dëshirave të Ukrainës.

Hangari i përket kompanisë belge të mbrojtjes OIP dhe përmban një nga rezervat më të mëdha private të armëve në Evropë. “Shumë nga këto tanke janë ulur këtu prej vitesh. Le të shpresojmë se tani është koha që ata më në fund të shohin disa veprime në Ukrainë, “tha Freddy Versluys, kreu i OIP, teksa vizitoi hangarin.

“Kemi 50 Leopard 1 këtu,” tha ai, duke treguar me gisht. “Kemi gjithashtu 38 tanke gjermane Gepard, 112 tanke të lehta austriake SK-105 dhe 100 autoblinda italianë VCC2 dhe 70 M113”.

Në total, kompania e tij ka rreth 500 automjete të blinduara në magazinë, “ndoshta arsenali më i gjerë i tankeve private në Evropë”, sipas Versluys, i cili ka një histori të gjatë në sektorin ushtarak.

Pas shërbimit të tij ushtarak, Versluys kaloi nëntë vjet duke punuar për ushtrinë belge në një departament përgjegjës për kontrollin e cilësisë së tankeve dhe municioneve. Në vitin 1989, ai iu bashkua OIP, një kompani e specializuar në pajisjet optike, ku më në fund themeloi OIP Land Systems, një kompani filial që bleu pajisje të vjetra ushtarake, duke menduar se një ditë do të kishte sërish kërkesë për to.

“Gjithçka është e ligjshme këtu, ne i përmbahemi librave dhe kemi të gjitha lejet e nevojshme,” tha ai, duke hequr dorë nga etiketa “tregtar armësh”.

Duke ecur nëpër rrugët dhe bulevardet e ngushta, me kalldrëm të Tournai-t, është e vështirë të imagjinohet se një armë e tillë është vetëm 15 minuta në këmbë. Versluys ka blerë shumicën e aksioneve të saj aktuale gjatë dy dekadave të fundit, duke blerë tanke direkt nga qeveritë evropiane.

Që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, vendet evropiane kanë kërkuar të zëvendësojnë disa nga tanket e rënda të epokës së Luftës së Ftohtë që ishin të shtrenjta për t’u mirëmbajtur me automjete më të lehta të nevojshme për misione më të shkurtra paqeruajtëse në mbarë botën. Shkurtimet e mbrojtjes u përshpejtuan nga kriza ekonomike e vitit 2008 dhe në vitin 2014, kur Vladimir Putin aneksoi Krimenë, shpenzimet ushtarake evropiane arritën një nivel historikisht të ulët.

Në një nga marrëveshjet më të mëdha të Versluys, ai bleu 50 tanke Leopard 1 që u çmontuan nga qeveria belge në 2014 për 37,000 euro secila. “Ishte çmimi i tregut për shkak të situatës gjeopolitike në atë kohë,” tha ai. “Por blerja e atyre tankeve të skrapit ishte një kumar i madh për ne. Rrezik i madh, i madh.”

Leopard 1, i cili daton nga vitet 1960, është më i lehtë dhe më pak i fuqishëm se tanket më të rinj Leopard 2, nga të cilët Gjermania ra dakord të dërgonte 14 në Ukrainë javën e kaluar, por zyrtarët gjermanë thanë se do të ishin ende në gjendje të konkurronin me sistemet ruse.

Për vite, Versluys nuk ishte në gjendje të shiste Leopard 1 dhe Gepard sepse ligji gjerman kërkon miratimin e Berlinit për të rieksportuar pajisjet e tij ushtarake. Por vendimi i kancelarit Olaf Scholz për Leopard 2 javën e kaluar, i cili hapi derën për vendet e tjera evropiane për të ndjekur shembullin, hapi mundësi të reja.

Pushtimi i Rusisë i Ukrainës dhe mbështetja e pashembullt ushtarake perëndimore për Kievin kanë shtyrë tashmë Versluys të shesë 46 automjete të blinduara të lehta M113 në Britaninë e Madhe, e cila më pas i transferoi ato në Ukrainë si pjesë e një pakete ushtarake. Belgjika, e cila nuk ka më tanke në rezervat e saj të mbrojtjes, ka shqyrtuar mundësinë e blerjes së Leopard 1-ve që i shiti Versluys.

Ludivine Dedonder, ministrja e mbrojtjes e Belgjikës, tha javën e kaluar se ajo kishte filluar negociatat me OIP, por akuzoi kompaninë se po përpiqej të bënte “fitime të mëdha” nga shitja. “Bisedimet janë ende në vazhdim, por unë nuk do të paguaj gjysmë milioni për një tank që nuk është gati për të luftuar”, tha Dedonder për mediat belge.

Versluys mohoi se ai ishte kontaktuar nga qeveria belge dhe tha se ishte e vështirë të vlerësohej çmimi për të cilin ai do të shiste tanket. “Nuk ka kuptim të flasim për çmimet tani, sepse ne duhet të kontrollojmë gjendjen e secilit tank dhe çfarë duhet të përmirësohet”, tha ai.

Ai theksoi se mund të duhen muaj dhe deri në një milion euro kosto rinovimi që çdo tank të jetë gati për përdorim në Ukrainë. “Këta djem kanë nevojë për një motor të ri, amortizues, teknologjinë më të fundit të radarit, lista vazhdon.”

Versluys tha se ai ishte kontaktuar së fundmi nga një eksportues dhe importues i armëve shtetërore ukrainase për mundësinë e blerjes së tankeve të tij. Forca e Përbashkët Ekspeditare e Britanisë (JEF), një grup i udhëhequr nga Britania, i përbërë nga 10 vende të Evropës veriore, ka qenë gjithashtu në kontakt që kur Gjermania shpalli Leopardët e saj, tha ai. “Ne jemi të hapur për të gjitha opsionet,” tha Versluys. “Por çmimi duhet të jetë i drejtë, ne nuk jemi një bamirësi.”

Dhe ndërsa Gjermania ka hequr ndalimin e eksportit të Leopardit, pengesa të tjera mbeten. OIP nuk është ende në gjendje të shesë rezervat e saj të mëdha të tankeve të lehta SK-105 të prodhimit austriake dhe Vjena nuk i miraton eksportet. “Është një turp i madh sepse ata janë në gjendje të mirë dhe mund të përgatiten lehtësisht”, tha ai.

Kishte një debat në Bruksel nëse ishte dritëshkurtër të tërhiqeshin tanket e tij. “Në pamje të pasme, është shumë e thjeshtë të thuhet se heqja qafe e tankeve ishte një gabim,” tha Joe Coelmont, një bashkëpunëtor i lartë në Institutin Mbretëror të Mbrojtjes së Lartë dhe një ish-brigadier në ushtrinë belge. “Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, ishte thjesht e paimagjinueshme që të kishte një betejë të stilit të Luftës së Dytë Botërore në Evropë. Me shkurtimet e qeverisë në buxhetin e mbrojtjes, ushtria duhej të merrte vendime dhe prerja e tankeve më të vjetra dhe të shtrenjta ishte zgjidhja më logjike.

Në hangar, Versluys hodhi poshtë akuzat nga disa në Belgjikë se ai po përpiqej të përfitonte nga lufta. “Të gjithë mendojnë se po fitojmë shumë para, por shikoni përreth, hangari është plot tani”, raporton Guardian.

“Ne i morëm ato tanke kur askush nuk i donte. Tani do të doja shumë t’i shihja në Ukrainë”, përfundoi Versluys.

Kategoritë
BotaLajme