Komisioni Europian i jep dritën jeshile fillimit të negociatave për anëtarësimin e Ukrainës në union

LKS 20231023 3826; European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a debate on the attacks by Hamas against Israel and the humanitarian situation in Gaza, as part of a plenary session at the European Parliament in Strasbourg, eastern France, on October 18, 2023. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / FREDERICK FLORIN

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, tha sot se raporti për zgjerimin e unionit u miratua sot dhe Komisioni propozoi hapjen e negociatave për anëtarësimin e Ukrainës, Moldavisë dhe Bosnjë Hercegovinës kur të plotësohen kushtet.

Ukraina ende po përballet me tragjedi dhe luftë, por po zbaton reforma.

“Në bazë të kësaj, komisioni rekomandon hapjen e negociatave për anëtarësim në union. Sot është një ditë historike”, tha von der Leyen, duke njoftuar fillimin e negociatave për anëtarësimin e Ukrainës dhe Moldavisë.

/abcnews.al

Kategoritë
BotaLajme